Krāpnieki uzdarbojas ZIP.LV

Pirms dažām dienām, es ievietoju sludinājumu ZIP.LV, ka vēlos pārdot vienu lietotu mobilo telefonu (HTC Mozart, 50Ls). Pēc kāda laika man uzrakstīja viens ārzemnieks … Te būs notikumu gaita (e-pasta sarakste):

Robert Costales: 15.08.2013.   Do you still have the HTC-Mozart mobile you posted on zip.lv site for sale?

Vigants Lesausks: 15.08.2013.   Yes, I have.  Are you interested?

Robert Costales: 16.08.2013.  Am interested and what is the final price for it and the mode of payment.

Vigants Lesausks: 16.08.2013.  50LVL, cash, paypal, or bank transfer.

Robert Costales: 16.08.2013.  How much is that in USD as am buying it for my daughter and we live in the U.S and can you make a request for the payment to my paypal account at robertcostales45@gmail.com or send me your bank transfer details so i can make the payment immediately.

Vigants Lesausks: 16.08.2013.  Hi! This will be 120 USD including shipment to US.

Jau šajā brīdī likās nedaudz aizdomīgi… ASV lietotus telefonus diezin vai pirks no Eiropas… jo tur vari pie sava operatora dabūt jaunu skaistu subsidētu Galaxy S4 vai iPhone par līdzīgu summu. Bet nu… uztaisīju PayPal invoice un nosūtīju viņam par summu 120 USD. Gribēju redzēt, ko šoreiz viņi izdomās.

Robert Costales: 18.08.2013.  Will 80USD be enough to make the express shipment to my address here in the United States and can i have your account details to make a wire transfer from here. So i will be making a transfer fee of 200USD with shipment inclusive.

Izlaboju PayPal invoice uz summu 200 USD… nu ja jau viņš tik ļoti grib maksāt 200 USD, nevis 120 USD… 🙂

Robert Costales: 18.08.2013.  Have made the payment for $200 through paypal and you can check your paypal email and get back to me. So go ahead and make the shipment to :

Name: Ramp Anie
Address: 616 Campbell Drive
City: Newport
Zipcode; 17074
State: PA,
Country: United State Of America

(to sarkano atzīmēju viņa pēdējā vēstulē es, lai Jums ir vieglāk pievērst uzmanību svarīgajām detaļām) Es iečekoju e-pastu un tur patiešām ir e-pasts no PayPal… it kā… taču dažas lietas darīja mani uzmanīgu (klikšķini, lai palielinātu attēlu):

paypal e-pastsTad es ielogojos PayPal.com un redzēju, ka nauda tomēr nav ienākusi, kas arī bija sagaidāms. Atlika viņam pa pusei pieklājīgi uzrakstīt, ka ir pieķerts!

Vigants Lesausks: 18.08.2013 Hi! Sorry, checked my Paypal account and there is no funds. Please make payment if you like to receive phone.  PS That fake e-mail is not proof of payment!

Kā jau nojaušat, vairāk no devīgā ārzemju klienta neesmu saņēmis nekādu ziņu.

Kādēļ atsevišķi cilvēki tomēr varētu uzķerties?

Cilvēks piedāvā lielāku naudu tev kā pārdevējam. Daudziem tas varētu šķist – ō, forši, es varēšu nopelnīt nedaudz vairāk kā biju cerējis! Cilvēka mantkārība liek tam tomēr novērst uzmanību un kļūt ļoti ieinteresētam šo darījumu tomēr noslēgt. Cilvēks tajā brīdī palaiž visas piesardzības bremzes vaļā un ar dolārzīmēm acīs jau iztēlojas, kur varēs liekos latu tērēt.

Epasta apstiprinājums nav drošs apliecinājums kādam notikumam. E-pastus var sūtīt no citām adresēm un likt tiem izskatīties visnotaļ ticamiem un līdzīgiem oriģināliem. Taču, reti izmantojot kādu servisu, indivīds var visai viegli pieņemt, ka viss ir kārtībā. Es brīnos, ka Latvijā vēl nav līdzīgas krāpšanas izmantojot viltotas Swedbank SMS par ienākušiem maksājumiem. SMS mēs uzticamies vairāk… daudz vairāk… jo daudz vairāk izmantojam ikdienā un SMS kas ienāks no kaut kāda numura, kur iekšā būs visi standarta rekvizīti un summa, ļoti daudziem liks maldīgi pieņemt, ka nauda patiešām ir ienākusi bankas kontā.

Krāpnieki izmanto papildus taktiku – steidzamību. Šajā gadījumā tas varbūt nav tik ļoti uzsvērts, bet krāpnieka mēģinājums sasteigt procesu liek potenciālajam upurim nepamanīt sīkumus un rīkoties nepietiekami piesardzīgi. Ja piemēram krāpnieks vēl papildus būtu ierakstījis – “Es tev maksāšu 200 USD, bet noteikti izsūti šodien, jo manai meitiņai dzimšanas diena ir jau pēc 3 dienām un es ļoti vēlos lai dāvana atnāk līdz tam laikam!” daudziem cilvēkiem liktu aizskriet uz pastu (vai kurjerdienestu) un nosūtīt paciņu nepārbaudot maksājuma autentiskumu.

Ieteikums visiem, kas liek sludinājumus ZIP.LV un SS.LV – uzmanieties! Šobrīd uzdarbojas krāpnieki no ārzemēm, bet tik par labi drīz šādas pašas krāpšanas metodes var sākt pielietot arī vietējie žuļiki izmatojot daudz spēcīgākus ieročus – vietējo valodu, vietējās bankas, vietējo pastu. Paliksiet bez telefona un bez naudas… pie tam telefonu paši labprātīgi būsiet nosūtījuši krāpniekiem pat nenorādot sūtījuma vērtību… līdz ar to nav īsti subjekta par ko apsūdzēt krāpnieku, jo paši jau formāli uzdāvinājāt nosūtot paciņu kā dāvanu.

7 thoughts on “Krāpnieki uzdarbojas ZIP.LV

  1. Ļoti līdzīgu stāstu piedzīvoju pirms kāda gada. Noziņoju ēpastiski ekonomikas policijai, bet viņiem par to diemžēl nebija pilnīgi nekādas tālākas intereses. Pēc tam nevarēju ne atkauties no idiotiskiem botu ģenerētiem ēpastiem pirkt fotoaparātu.
    Bet principā šitos “uzņēmējus” principā vajag stingri paņemt pie dziesmas.

  2. Pirms kāda laika lasīju kā viens džeks ļoti smuki uzmeta šitos krapniekus. Sūtīja, ja nemaldos, tad no UK uz USA vai otrādi. Nelielu naudiņu gan viņš iztērēja piegādei, bet aizsūtīja kaut ko bezvērtīgu un uzlika samērā lielu sūtījuma vērtību. Krāpniekam dikti jau gribējās tās lietas un šis ņēma un atmuitoja to sūtījumu beigās iebraucot baigā mīnusā. 🙂

  3. Man te viens pircējs kāzu kleitai uzradies pats no Kanādas, pērk kleitu māsīcai, kura dzīvo Nigērijā. Arī piedāvā mazliet lielāku naudu, lai atsūtu. Mazliet jau gribas ticēt, bet pat savus datus sūtīt negribu. Labi, ka uzdūros šim rakstam. Rakstīšu, ka kleita pārdota.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.