Dzīve Mākotnē V4.0

imagesMākotne = Nākotne + Mākonis

Lasiet arī manus iepriekšējos rakstus par dzīvi mākotnē V1.0 (2008.g.) , V2.0 (2010.g.) , un V3.0 (2011.g.).

Mākonis = serveri un cita centrāla skaitļošanas jauda, kas piedāvā centralizētus pakalpojumus izmantojot internetu.

Laiku pa laikam der apsēsties un pie tējas krūzes padomāt par to, kurp virzās pasaule. Pasapņot, par to kā, manuprāt, pasaule izskatīsies rīt un kādas tehnoloģijas mēs lietosim. Bet pirms ķeramies klāt sapņošanai jāatskatās, kas no iepriekš izsapņotā ir jau realizējies,

Ātri pārlasot Mākotnes iepriekšējos rakstu nākas secināt, ka ir daži servisi, kas patiešām dzīvē ir ieviesušies un realizējušies. Varbūt ne pilnībā bet konceptuāli.

  • Waze spēj aizvest Jūs uz darbu pa ātrāko ceļu, parādīt, kad draugi ir tuvumā un ļaut tiešsaistē atzīmēt negadījumus. Tā ir navigācija ar patiesu reāla laika informāciju no ceļa par sastrēgumiem, negadījumiem, policijas atrašanās vietu un citu svarīgu informāciju.
  • LocBuzz aplikācija spēj noteikt nepieciešamo laiku un  brīdināt, lai paspētu uz nākamo tikšanos. Aplikācija ir izveidota Latvijā un pagaidām vēl ir tikai sava ceļa sākumā.
  • Tesla Model S – Gudrs auto, kas daudz ko analizē un palīdz vadītājam plānot maršrutu ar savu 17 collu iebūvēto datoru. Tesla ir patiešām ļoti inovatīvs sportisks elektro auto, kas piedāvā ļoti daudzas jaunas un interesantas tehnoloģijas un konceptus. Jāatzīst, ka Tesla tehniskā mājas lapa ir viens no dizaina šedevriem, ko apmeklēt ikvienam web dizainerim.

Tie ir tikai daži servisi, kas jau ir realizējušies un palīdz mums ikdienā darīt lietas efektīvāk un ikdienišķus pārbraucienus izbaudīt pavisam jaunā kvalitātē.

Pasapņosim – par mākoņu jaudām

chartNeskatoties uz ātro progresu, ar kādu attīstās tehnoloģijas, tomēr jāpieskaras arī ekonomiskajiem aspektiem. Tehnoloģiskie risinājumi, kas ietekmēs mūsu maciņa biezumu un izdevumus. viena no visbūtiskākajām tehnoloģiskajām inovācijām būs pakalpojumu cenu dinamisms, ko noteiks pasaules birža. Nākotnē mēs maksāsim ne tikai par degvielu vai elektrību “biržas cenu”, bet arī par tādām lietām kā serveru jaudas, diska vietas uz servera, interneta ātrums un apjoms, viesnīcas cena un par lidmašīnas biļete. Pakalpojumi, kurus šobrīd mēs uzskatām par vairāk vai mazāk par fiksētas cenas lietām, mainīsies saskaņā ar globālo pieprasījumu un piedāvājumu. Ikviens varēs savu datora, telefona un ledusskapja skaitļošanas jaudu tirgot globālajam skaitļošanas tīklam uzkrājot kredītu un pēc vajadzības tērēt šīs jaudas, ja būs nepieciešams risināt sarežģītu uzdevumu (samontēt kāzu filmu vai uzģenerēt kādu 3D attēlu).

Tāpat nākotnē paralēli skaitļošanas tīklam tiks izveidots un uzturēts globālais datu glabāšanas tīkls. Ikviens disks, kas pieslēgts internetam varēs atrast sev rezerves disku informācijas rezerves duplicēšanai kā arī neizmantoto vietu piedāvāt citiem lietotājiem saskaņā ar tirgus cenu. Lielie infrastruktūras turētāji (tādi kā Google, Apple, Amazon)  visu laiku paplašinās savus datu centrus, lai kopējā biržā realizētās jaudas apjomā ieņemtu būtisku tirgus daļu. Ņemot vērā pieprasījuma pieaugumu, cenas par Terabaitu strauji kritīs, taču kopējās izmaksas lietotājam nemaz tik strauji nekritīs, jo būs nepieciešamība pēc milzīgām diska vietām, kur glabāt savas super augstas izšķirtspējas filmas, ikdienas videolog kameras materiālu un neprātīgas izšķirtspējas fotogrāfijas.

Kā viens no risinājumiem tīkla noslodzei, tiks izveidota prioritizēta tīkla infrastruktūra un biržā biznesa lietotāji varēs nopirkt iespēju ātrākai datu pārraidei salīdzinot ar ikdienas lietotājiem. tiks izveidotas dažādu līmeņu prioritāšu pakas un biznesa lietotāji tās labprāt iegādāsies, lai viņu pakalpojumi būtu ātrāk pieejami un nebremzētu. Parastie lietotāji, kuriem būs bezmaksas internets, baudīs lēnu internetu, kas ļaus izpildīt tikai pamata uzdevumus. Par iespēju skatīties bezmaksas super augstas izšķirtspējas TV varēs piemirst, ja vien nebūs iegādāts vajadzīgais interneta jaudas līmenis.

Nevar piemirst arī saturu. Nākotnē nebūs tāda lieta kā satura iegāde, būs tikai abonēšana. Ikviens lietotājs pats nolems kādu saturu un kādās pakās vēlas abonēt un tādu arī saņems. Satura pakas būs globālas un liekļaus gan mūziku, gan video, gan elektroniskās grāmatas, gan avīzes gan 3D objektu bibliotēku jaunajiem 3D printeriem.

Pasapņosim – kā mēs pirksim sadzīves priekšmetus

5555606276_c7357b098cNākotnē pērkot priekšmetu mēs īstenībā pirksim tiesības uz dizainu, nevis pašu priekšmetu. Pašu priekšmetu mums izdrukās mājās mūsu pašu 3D printeris, taču ko drukāt, to noteiks 3D modeļu interneta veikali, kur pasaules labākie dizaineri būs izveidojuši reālistiskus attēlus ar karotēm, dakšām, šķīvjiem un citiem ikdienā nepieciešamie priekšmetiem. Mēs samaksājot abonēšanas maksu vai par atsevišķu vienību varēs nopirkt šo priekšmetu un paši izdrukāt sev vēlamā laikā, izmērā un kvalitātē.

Pirms varēs atļauties katrā mājā savu 3D printeri, pirms tam kādu laiku katrā pilsētā būs 3D printēšanas pakalpojumu sniedzēji, pie kuriem varēs atnākt ar savu objektu, un viņi laipni izveidos jūsu pasūtījumu. Objektu 3D drukāšana ļaus būtiski samazināt transporta izmaksas priekšmetiem kā arī ļaus tos izveidot no universāliem atkārtoti pārstrādātiem materiāliem, kas uzlabos planētas ekoloģisko situāciju kopumā.

Mājas iekārtām, kurām būs nepieciešami īpaši komponenti (piemēram mikročips robotputekļsūcējam) tos varēs pasūtīt, saņemt un ievietot jau personalizēti izdrukātā, mājas interjeram pielāgota dizaina 3D putekļsūcēja korpusā.

Personalizācija būs tā ar ko cilvēki centīsies atšķirties – cilvēki “zīmēsies” ar to cik katrs ir interesantā un radošāk izpaudies dažādu sadzīves priekšmetu dizaina modifikācijā, krāsu kombinācijā un formas asprātībās. Savu ikdienu varēs iekārtot balstoties pēc dažādām tēmām, jeb produktu tematiskām pakām. Tēmu nomaiņa būs salīdzinoši lēta, jo aiznesot priekšmetu uz vietējo pārstrādi, to viegli pārstrādās citas formas vai funkcijas iekārtā piemaksājot tikai par pārstrādi.

Veikali būs kā galerijas ar lieliem displejiem, kur cilvēks novicinot roku varēs attēloto produktu viegli pievienot savai produktu izlasei un jau dodoties ārā no lielveikala saņemt skaisti sapakotos produktus ērtai vešanai uz mājām. Veikala skatlogi piedāvās produktus ikvienam garām gājējam balstoties uz tā krāsu gaumi, noskaņojumu, ienākumu līmeņa un jau esošo (iegādāto) produktu datu bāzes.

Dažas nākotnes tehnoloģijas, kas to izgudrotājiem nodrošinās neticamu bagātību un vispasaules slavu:

  • Krāsa ēkām un automašīnām, kas vienlaicīgi kalpo kā saules kolektors. Nokrāso virsmu un pieslēdz elektrotīklam. Māja (vai automašīna vai telefons vai kāds cits objekts) pats no saules iegūs nepieciešamo enerģiju savai darbībai kā arī spēs vēl lieko enerģiju nodot tālāk kopējā enerģijas tīklā.
  • Augstas enerģijas ietilpības akumulatori. Dažāda izmēra dažādiem nolūkiem, taču ļoti ietilpīgi (100 reizes ietilpīgāki par pašreiz sastopamajiem). akumulatori spēs uzglabāt pietiekami daudz enerģijas, lai automašīnu vajadzētu uzlādēt tikai reizi mēnesī vai pat retāk, bet telefonus vispār nekad – tie no veikala nāks jau uzlādēti tik tālu, ka būs pietiekami to standarta kalpošanas termiņam 3…5 gadus.
  • Datu glabāšana ne binārā sistēmā (piemēram hexadecimālā) molekulārā līmenī parastos stikla vai citas cietas vielas kubiņos – neliels stikla gabaliņš spēs uzglabāt neticami lielu informāciju ļoti stabilā un portatīvā formā.
  • Patērētāju predikatīvās sistēmas izgudrotāji – sistēma, kas spēs jau laikus noteikt katra individuāla patērētāja rīcību, lēmuma pieņemšanas likumsakarības un attiecīgi piedāvāt un piegādāt vajadzīgo servisu. Sauksim to par Digitālo Zemapziņu.

Pasapņosim?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.