Mobilo sakaru izmaksas

Sakarā ar jauna iPhone iznākšanu ir sacēlusies ažiotāža par pakalpojuma cenu – sākot ar 30 Ls mēnesī uz 2 gadiem (līdz pat 45,99Ls, ja grib arī lielu atmiņas ietilpību un normālu interneta apjomu klāt). Veiksim nelielu matemātiku:

30 Ls x 24 mēneši = 720 Ls. (bet dārgākajā gadījumā līdz par 1103,76 Ls)  tieši tik daudz Jūs samaksāsiet par telefonu + sakaru pakalpojumiem. (pieņemot, ka nelietosies neko ārpus iekļautajiem pakalpojumiem).

Ja mēs pieņemam, ka pakalpojuma izmaksas ir pielīdzināmas pakalpojumam “Brīvība”, kas pieejams par 6,99Ls mēnesī, tad par pakalpojumu samaksāsiet 167,76 Ls, bet par lētāko no iPhone + finansējums samaksāsiet 552,24 Ls.

Lai neviens neapvainotos, tad paņemsim arī lielākā konkurenta ciparus. Piemēram, Tele2 piedāvā Samsung Galaxy SIII ar līdzīgu pakalpojumu komplektu (nedaudz vairāk datu iekļauts toties neierobežotie zvani ir tikai uz populārākajiem tīkliem) par 19,95 Ls mēnesī. Pie tam Tele2 uzrāda, ka pakalpojums ir 5Ls mēnesī, bet telefons 14,95 Ls mēnesī.

19,95 Ls x 24 mēneši =  478 Ls , kur 120 Ls ir pakalpojums, bet 358 Ls ir telefons + finansējums. Arī šeit redzam, ka ap 70% ir telefona tirdzniecības un finansējuma daļa, nevis pamatpakalpojums.

Grafikā pēc līdzīga principa pievienoju arī Bites pakalpojumu 5.55 un Nokia Lumia 900 telefonu. Visiem salīdzinātajiem telefoniem ir 16Gb iekšējā atmiņa, liels ekrāns, jauka operētājsistēma un neierobežotie sarunu plāni.

No šiem vienkāršajiem aprēķiniem varam secināt, ka:

 • Mobilie operatori ir vairāk telefonu tirgotāji un līzinga kompānijas, nekā mobilie operatori. 🙂
 • Mobilo sakaru pakalpojumu maksa ir salīdzinoši nelielas izmaksas no kopējiem izdevumiem (mazāk par 30%)… telefons pats ir kļuvis par dārgāko elementu mūsu ikdienas komunicēšanā. (vairāk par 70%)
 • Nav nozīmes taupīt 0,50 Ls uz mobilo tarifu plānu… daudz vairāk varat ietaupīt izvēloties pareizu telefonu.

15 thoughts on “Mobilo sakaru izmaksas

 1. Es domāju ka mobilam operatoram maksāt mēneša maksu noteikti nav izdevīgi, bet cilvēki to dara, arī pats izdarīju, tikai nezinu kāpēc. Un ar Apple ir cita lieta! Tas brands! Pusi vērtības tu samaksā pa to ka tu nēsā to iegrauzto ābolu! Un cilvēkiem kuriem tas svarīgi naudai nav nozīme, kaut vai viņas nav.

 2. “Mobilie operatori ir vairāk telefonu tirgotāji un līzinga kompānijas, nekā mobilie operatori.”
  Nu nekādu jaunu Ameriku neesi atklājis un arī operatori to saprot/ir sapratuši, ka nejau minūtes, megabaiti vai torņu skaits ir tas, ko patērētājs lieto. Patērātājs lieto aparātu un iepriekšminētās vienības ir tikai degviela aparātam. Analoģiski salīdzinot, tehniski no Latvijas Gāzes mēs pērkam gāzi, bet lietojam un izbaudam siltumu mājās. Un tieši par siltumu mēs maksājam, nevis gāzi, kuru nevar ne redzēt, ne pasmaržot, ne pataustīt, jo trubas noplombētas 🙂

 3. Jautājumā par to ka LMT, TELE2 un Bite ir telefonu tirgotāji un tikai pēc tam sakaru nodrošinātaji, ļoti gribas piekrist.
  Tāda ir prakse arī lielajiem EU operatoriem. Tikai es vel arvien nesaprotu KĀPĒC ir tāda rīvēšanās ar datiem.
  Kāpēc nav iespējams dabūt normālu datu plānu? Mēs taču lietojam viedtalruņus.
  SMS? Ja man ir Viber un Whatsapp? Un iMessage.
  Zvani? Skaype, Viber.
  Neaizmirsīsim ka mūsu ikdiena ir Twitter , Facebook un Instagram. Tie visi ir DATI.
  Un ja nopietni. Maksa par sarunas minūti ir arhaisms. Tāpat signāls no torņa uz torni tiek parraidīts kā DATI.
  No manas ikdienas tālruņa lietošanas 85% ir DATI. Un kāpēc tad mēs pērkam viedtalruņus? Sarunas iet mazumā.
  Cerams ka drīzumā tas viss daudz maz sakartosies.

 4. Telefonu jau neviens nedāvina. Tas tāpat tiek ņemts “līzingā”, tikai šoriez pie operatora. Operators no tā iegūst dubultā – lielie procenti no telefona “līzigna” maksājuma + 2 gadus garantēts klients, kurš neskries pie cita, līdzko tas piedāvās pa latu lētāku “bezlimitu” tarifu.

  • Vispār man nebija mērķis salīdzināt OPERATORUS, bet gan cik cilvēki maksā par pakalpojumu un cik par iekārtu. Paņēmu, manuprāt no katra operatora , manuprāt, “labāko” telefonu… lai redzētu, ka propocija 25% vs 75% piepildās.

   Un es, personīgi, fanoju par Nokia Lumia 920… kuru vēl nepiedāvā LV.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.