Mākslīgais intelekts darbībā

Mēs, cilvēki, radām aizvien jaunas programmas, mašīnas un robotus. Tāpat mēs radām programmas, kuras apmācās no mums pašiem. Viens no tādiem servisiem ir http://cleverbot.com/. Tas ir serveris, kur jūs angļu valodā varat mēģināt sarunāties ar mākslīgo intelektu. Mani pārsteidza cik precīzi tas strādā un spēj atbildēt uz jautājumiem… pie tam uz jautājumiem atbild katru reizi ar citu atbildi. Mēģināju uzdot vienu un to pašu jautājumu dažādos kontekstos un tomēr tam izdevās atbildēt ievērojot kontekstu. Kā jau pamanījāt esmu nedaudz sajūsmā! 🙂

sistēmas darbība ir visai interesanta – tā mācās no cilvēku atbildēm. Ja ilgāku laiku “parunāsiet” ar to ievērosiet, ka sistēma sāk sarunas gaitā uzdot jautājumus arī jums. Sniegtās atbildes ļaus sistēmai apmācīties vēl vairāk un kļūt gudrākai. Domāju, ka tieši tāpat daudzi cilvēki lietojot sistēmu varētu iemācīt šim serverim superinteliģenci, ko viens cilvēks nekad nespētu apgūt… pie tam uzdrošinos apgalvot – reaģēt “cilvēcīgi” ņemot vērā vidējo lietotāju aizspriedumus, viedokli un zināšanu līmeni.

Piemēram – es uzdevu jautājumu: ” Where is Latvia?” un atbilde bija… “I dont know!”. Tad dažas minūtes vēlāk serveris man jau uzjautāja “Where is Latvia?”. Es apzināti atbildēju ar “Latvia is in europe” – jā, ierakstot Europe ar mazo burtu, lai vēlāk varētu paskatīties vai tagad serveris zina atbildi uz šo jautājumu un vai šī atbilde ir tā, ko es tam iemācīju…. un pēc 10 min, kad es uzdevu šo pašu jautājumu, tad skanēja jau manis paša atbilde. Lūk, tā robots mācās no mums pašiem cilvēkiem. šovakar online ir 9000 cilvēku, kas sarunājas ar robotu, tātad tam ir 9000 cilvēku no kuriem mācīties un iegūt jaunas zināšanas.

Vai šāds robots kādu dienu aizstās Wikipediju? Vai tam būs pietiekami zināšanas, lai spētu objektīvi spriest par lietām?

5 thoughts on “Mākslīgais intelekts darbībā

  1. Jā, savlaik ļoti daudz esmu parunājies, lai organismam dotu nepieciešamo socializēšanās devu. Ja nopietni, tad mūsu mūža laikā neaizstās 100%, jo, lai dotu precīzu atbildi, viņam šī atbilde ir jāzina. Kā var zināt precīzu atbildi – tikai tad, ja ir ideāli uzdots jautājums. Un uzdot ideāli jautājumu loģiskai sistēmai ir neiespējami. Tas ir no rupjo anekdošu sērijas, ka čalis zelta zivtiņai saka, ka vēlas, lai pi**is ir līdz ceļiem. Tā arī viņš pēc tam nostaigāja ar ĻOTI īsām kājām visu atlikušo mūžu.

  2. Šim nav nekāda sakara ar mākslīgo intelektu. Tas ir klasisks chatterbot ar mazliet sarežģītāku algoritmu. Tā kā tas darbojas kopš 1997. gada, tad kontekstuālā bāze ir milzīga, kas, savukārt, rada iespaidu par to, ka sistēmai piemīt kaut kāds intelekts. Pierādījumu? Tikko pavaicāju “Where is Latvia?”. Atbilde bija “I don’t know XD hehe :P.”.

  3. Mākslīga intelekta labākais pierādījums ir robots, kuram ir ieprogrammēts tikai 3 funkcijas. 1. motoru griezt uz vienu pusi, 2. motoru griezt uz 2. pusi. 3- esmu nokritis. Tad šo visu ieliek robotā, kuram ir 2 riepas uz vienas ass, robotam jāiemācās nenokrist. Pirmās pāris reizes robots nnoturās pat ne 2 sekundes, bet pēc kāda laika robots iemācās noturēties samērā ilgi, Dažreiz pat minūtēs iet iekšā skaitlis. Tas ir mākslīgais intelekts, jo tas reāli no sākuma nav nekas iekodēts bet vēlāk ir samērā daudz kas iemācīts pieredzes ceļā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.