Moderna valsts naudas sadales sistēma

Aptuveni idejiski kādu informāciju varētu redzēt lietotājs atskaitē.

Ir ideja, kas jau vairākus gadus nepamet manu prātu. Kā lai padara nodokļu maksātājus laimīgākus? Cilvēki sūkstās par to, ka nodokļos samaksātā nauda nonāk dažu politisko darboņu kabatās vai vispār netiek novirzīta kur pienākas. Ir ideja, par absolūti caurspīdīgas nodokļu sadales sistēmas izveidi. Pati koncepcija ir sekojoša: katrs samaksātais lats ir precīzi atsekojams līdz tas tiek “izdots” no valsts budžeta. Mēs katrs tiešā un netiešā veidā samaksājam kaut kādu naudas apjomu nodokļos. Tiešais ir tas, kur valsts zina, ka nauda nākusi tieši no mums – ienākumu nodoklis, sociālais nodoklis, Nekustamā īpašuma nodoklis, policijas soda kvītis un citi nodokļi, kuri reģistrējas ar mūsu personas kodu. Netiešie ir nodokļi, kurus dēļ mūsu darbībām maksā citi (PVN, Akcīzi, nodevas, valsts komisijas). Protams tie ir tiešie nodokļi tiem uzņēmumiem, kas tos reāli pārskaita uz valsts budžetu.

Kā panākt, lai cilvēks (privātpersona) varētu tiešā veidā iesaistīties tieši nomaksāto nodokļu pārdalē?

Vienkārši – izveidojam interneta portālu, kur katrs precīzi redz katru mēnesi cik un kādus nodokļus viņš ir samaksājis. Tāpat cilvēks redz, kur tieši viņa samaksātie nodokļi ir nonākuši – 120 Ls ir izmaksāti pensija kundzei Krāslavā, 200 Ls kā atalgojums medmāsai “Stradiņos”. Tad katrs cilvēks konkrēti redzētu kur tieši konkrēti tā nauda ir nonākusi.

Tāpat ļoti labi būtu iespēja cilvēkam pašam noteikt, kurās jomās viņš vēlas, lai viņa nauda tiktu novirzīta. Kā mēs zinām, tad katrā budžeta pozīcijā ir kāda summa, kas paredzēta konkrētajā gadā. Kādēļ lai nedotu cilvēkiem iespēju kļūt par kādas jomas “sponsoru”. Piemēram, man ir aktuāli izglītība, jaunās māmiņas, veselības aprūpe. Un Es pasaku, ka vēlos, lai mani nodokļi primāri tiktu novirzīti šīm nozarēm. Tad es zināšu un redzēšu, ak katru mēnesi es samaksāju algu kādai Medmāsai, kādam pasniedzējam universitātē vai kā bērnu pabalsts vairākām māmiņām.

Tas šķiet utopiski, bet rezultātā cilvēkiem radīsies pārliecība, ka viņu samaksātā nauda nonāk lietderīgās vietās, cilvēkam svarīgās jomās. Manuprāt, šāda sistēma ļautu cilvēkiem iegūt lielāku atbildības sajūtu par nomaksātajiem nodokļiem un sajust to konkrēto  labumu, ko nomaksātais lats paveic sabiedrības labā.

No tehniskā viedokļa tas ir visai viegli īstenojams. Pieņemam, ka katrs samaksātais lats ir atsevišķs objekts, kuram mēs piešķiram unikālu identifikācijas numuru. Šie numuri tiek atsekot viscaur valsts naudas aprites sistēmai līdz pat nonākšanai pie izmaksas. Tādā veidā ir iespējams atsekot un atskaitīties man kā nodokļu maksātājam, ka mans konkrētais lats ir aizgājis tur un tur.

Nezinu kā citiem, bet sajūta, ka es zinu kur tiek tērēta mana nauda un iespēja noteikt industriju kur tieši tiek novirzīti mani konkrētie latiņi, palielinātu manu uzticību milzīgajai naudas pārdales mašīnai, ko sauc par Valsts budžetu un morāli liktu man sajusties vajadzīgākam šai sabiedrībai. Es precīzāk redzētu ko tieši es daru šīs sabiedrības labā …

6 thoughts on “Moderna valsts naudas sadales sistēma

  • Budžeta sadalījums nemainās – ierēdņi sastāda budžetu kā parasti, bet mainās tas, ka katrs cilvēks pats nosaka kurā jomā nauda tiek novirzīta. Ja gadās, ka kādai jomai ir pārāk daudz gribētāju, tad pēc visa budžeta sadales pa nodokļu maksātājiem, joma “deaktivizējas” un balstoties uz prioritātēm naudiņa tiek novirzīta uz otru vai trešo prioritāro virzienu.

   Manuprāt, šāda situācija ir iespējama tikai tad, ja piedzīvojam īpaši lielu sabiedrības aktīvu dalību šajā procesā un vēlme savus nodokļus novirzīt kādā jomā būtiski pārsniedz jomai atvēlēto budžetu.

   Sistēma neļauj civlēkam noteikt vai izmainīt atvēlētā budžeta apjomu. Iespējams nākotnē varētu atļaut katram nodokļu maksātājam daļu naudas (2…5…10%) novirzīt kā papildus finansējumu kādai nozarei pēc saviem ieskatiem. Bet tas būtu jau nākamais posms, kad sabiedrība būtu gatava atbildīgi izlemt kurai nozarei novirzīt naudu. Sākumā ir jārada caurspīdība – kur paliek nauda?

 1. Tehniski nebūs gan tik vienkārši. Grūtības būtu ar dažādiem nodokļiem dažādos kontos, valūtu konvertācijas, banku procenti nemaz nerunājot par superdatora nepieciešamību, kas tam spētu izsekot latu līmenī un tāda uzturēšana droši vien paņemtu 1% no valsts budžeta 😉 Nereāli arī izsekot PVN un akcīzēm un diezinvai arī iedzīvotāji gribētu lai tam izseko 🙂
  Bet to visu var izteikt aptuvenos %os visiem iedzīvotājam vienādi.

  • PVN un akcīzi nevajag izsekot, tikai tieši nomaksātos nodokļus. Tehniski (serveri un datu apstrāde) neredzu ka būtu liela problēma. Mūsdienās ir tik jaudīgas sistēmas, ka viens ledusskapja izmēra serveris varētu 3 šādas sistēmas darbināt.
   Manuprāt tas ir iespējams, ka katru latu marķē (piešķir unikālu ID). Valutas netiek konvertētas, jo visa uzskaite ir LVL, Pie tam, iespējams ka to var ērti realizēt tikai nedaudz modificējot/ieviešot Valsts Galveno Grāmatvedības sistēmu! 🙂

   Pie tam naudas sadale varētu tikt organizēta pēc FIFO metodes (First in, first out) kuru izmanto noliktavas preču kustības uzskaitei.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.