Dzīve Mākotnē* v2.0

*Mākonis + Nākotne = Mākotne

Dzīve Mākotnē v1.0

Pirms 2 gadiem es smadzeņoju, kā tas būs dzīvot pēc dažiem gadiem. Ir pagājis laiks un mēs ikdienā pat nepamanam kā attīstās internets un mūsu uzvedība tajā. Kā izmainās tirgus spēlētāji aizvien veidojot jaunus sociālos tīlkus, kas aicina pievienot draugus no malu malām, lai tikai būtu piederīgs atkal jaunam sociālas lokam. Ikviens jauns serviss jau uzskata par pienākumu piedāvāt “importēt” vai “pieslēgt” automātiski draugus no Facebook, Gmail, Live utt. Katrs jauns serviss vai mājas lapa piedāvā “dalīties” ar saturu Twitterī un citos sociālajos tīklos padarot lietotāju par galveno satura reklamētāju… un atslēgas vārdi twitterī var padarīt tavu uzņēmumu vai notikumu vai kādu konkrētu cilvēki “trending” sarakstā, kas nozīmē, ka vēl viarāk cilvēku iekļaus to savos twītos, lai caur to iebarotu spamu vai reklāmu. Daļa lietu ir piepildījušās no mana skatījuma, bet daļa vēl kādu laiku nebūs.

Dzīve Mākotnē v2.0

Šodien gribu pasapņot par to, kas notiks tālāk… kāda būs ikdiena un kādi būs servisi mirstīgajam lietotājam vulgaris…

7:35 No rīta pamostoties līdz ar tava telefona modinātāju. Tevi informē, ka Tu esi gulējis 8 stundas un 14 minūtes. Tu automātiski tiec informēts par laika apstākļiem šodien… un ka labāk apgērbties siltāk, jo temperatūra ir salīdzinoši zema un liela lietus iespējamība 89%.

7:39 Vannas izstabas spogulis atpazīst tevi un kamēr tu tīri zobus, tikmēr tas izklaidē Tevi ar tavu paša dzīves statistiku un to cik tālu tu esi, lai sasniegtu savus mērķus. Dzīves statistika? 🙂 Infotaiment – informatīvā izklaide, kas jau šodien ir visapkār mums, un kuru cilvēki raujas uzzināt. Cik reizes tu esi bijis noteiktā vietā (foursquare), cik km esi noskrējis šonedēļ, un cik tu atpaliec no sevis uzstādītā mērķa (endomondo), cik daudz tu esi gulējis, cik daud zlaika esi pavadījis pie TV, interneta un spēlējot spēles ar savu spēļu konsoli… un vai tu gadījumā jau neesi pārtērējis pats sev uzstādītos laika izniekošanas budžetu (laika apjomu, ko biji nolēmis veltīt tiešā veidā nelietderīgām, bet patīkamām izklaidēm), kāds ir tavs svars un cik ļoti tu pieturies pie uzstādītā ēšanas grafika.

7:48 Tu esi apģērbies rīta skrējienam pa mežu. Telefons uzcītīgi pieraksta visu tavu sportošanu – sirdsritmu, asinspiedienu, elpošanas dziļumu, noskrieto maršrutu un izdalīto sviedru daudzumu… tas viss tiek reālā laikā saglabāts tavā medicīnas kartiņā, ko tavs ģimenes ārsts var apskatīt jau tajā pašā dienā. Sportojot Tavs telefons caur austiņām tevi turpina sagatavot tavai darbadienai. Kādas šodien ir dzimšanas dienas un vārdadienas taviem draugiem un paziņām kā arī informāciju, ka pa ceļam uz darbu vajadzētu iebraukt benzīntankā, lai uzpildītu automašīnu… un jā vēl jāpiesakās un auto apkopi šonedēļ. Tas viss kā viena integrēta un koncentrēta informācijas doza tev tiek iebarota jau no paša rīta, lai tu būtu svaigs, informēts un gatavs produktīvai dienai jau no pirmajām daudz maz apzinīgajām rīta minūtēm.

8:22 Tu iekāp savā automašīnā. Pa ceļam uz darbu tu tiec informēts caur audio digitālo asistentu par šīsdienas darba plāniem un nepieciešamajiem uzdevumiem kā arī lietām, kas atgadījušās pa nakti (tavs boss šodien ir apslimis, kolēģis uz rīta tikšanos kavēsies un klients vēlu vakarā ir atsūtījis papildus jautājumus par projektu, kuriem sagaida atbildi jau līdz 10:00.) Tavs auto laicīgi Tevi vada pa laika ziņā īsāko maršrutu uz darbu un īstajā mirklī vēlreiz atgādinot, ka jāiebrauc benzīntankā uzpildīties.

8:59 Tu esi darbā. Tavs telefons šajā brīdī mainās. Viss liekais tiek aizvākts no tavām acīm … tev pienākošā informācija tiek pārslēgta no “rīta sagatavošanas režīma” uz “superproduktivitātes režīmu”. Tas nozīmē darbā visas tavas komunikāciju iekārtas intelektuāli atslēdz traucējošo informācijas plūsmu (salīdzinoši nesvarīgie sociālo tīklu paziņojumu no attālakiem virtuālajiem paziņā vienkārši tiek ignorēti) un rāda tikai patiešām to, kas attiecas uz darbu un tev īpaši svarīgo tuvāko privātpersonu loku. Iekārtas ir iemācījušās paklausīt Tev un piemēroties tavam darba ritmam vienmēr piedāvājot viena pieskāriena atālumā visu nepieciešamo pamatinformāciju – pirms tikšanās tev tiek parādīts atgādinājums kā arī iesaistīto personu kontaktinformācija, lai nepieciešamības gadījumā vari ātri sazināties un izmainīt tikšanās vietu vai kā citādi informēt par plānu izmaiņām… tikšanās laikā iekārta cītīgi pierakstīs nepieciešamo informāciju un pārvērtīs to tekstā, ko savulaik iesaistītajiem cilvēkiem nosūtīs kā tikšanās piezīmes.

11:45 Tev telefons atgādinās par nākamo tikšanos un automātiski saprasdams, ka tikšanās norisināsies citā ēkā uzreiz ierēķinās arī pārvietošanās laiku  un veidu (ar kājām, sabiedrisko tansportu vai auto) piemeklējot ātrāko veidu tevis nogādāšanai nepieciešamajā vietā… un īsi pirms tikšanās atgādina, ka sarunu partnerim šodien ir dzimšanas diena un paliek 32 gadi, neaizmirsti apsveikt!

12:58 līdz ar tikšanās beigām telefons tev iesaka ideju – varbūt gribi papusdienot? Te ir 3 tuvākie restorāni/kafejnīcas – izvēlies vienu vienkārši tam pieskaroties uz ekrāna, un galdiņš jau tev ir rezervēts… un tev uz ekrāna parādās 3 dienas piedāvājuma izvēles šajā restorānā… tu pieskaroties izvēlies sev tīkamo steiku ar fri kartupeļiem.

12:07 tu ieej restorānā, kur tevi jau gaida oficiants. Apsēžoties Tev uzreiz tiek pasniegts mīļākais atspirdzinošais dzēriens un tikko sveigi pagatavotas pusdienas. Tavā sociālajā tīklā par to automātiski tiek ietwītots. Maltītes beigās Tavs telefons tev aicina ātri novērtēt no 1 līdz 10 kā tev garšoja pusdienas… tā ir tava iespēja ātri un ērti izteikt savu viedokli… un arī ieteikt draugiem labu vietu, vai arī piekodināt izvaitīties no sliktas vietas.

12:29 PING, Telefons Tev ziņo, ka tieši šobrīd gar šo restorānu iet tavs draugs… gribi viņam piezvanīt un satikties? (Jā/Nē) Ja nu kas tev vēl ir 30 minūtes, īdz nākamajai tikšanās ofisā tepat aiz stūra…. un viņam pagājušonedēļ bija ģimenes pieaugums – piedzima puika Roberts. 🙂

13:00 tu esi atkal ofisā pēc īsas un emocionālas sarunas ar “nejauši” sastaptu draugu atkal esi gatavs par 150% pievērsties darbam.. informācija, lēmumi, balsojumi tas viss pieejams uz tava datora ekrāna au iepriekš sagatavots… atliek tikai izteikt savu viedokli, pieņemt lēmumus, mainīt lietu virzību (pasteidzināt, kaut ko atcelt vai kaut ko piešķirt citai komandai)… visus lēmumus pavada tetalizēta statistiska informācija par situāciju (dashboards) un vizuāli ērtā veidā saproti, kur lietas nenotiek pēc plāna.

17:58 Darbadiena tuvojas beigām un šī ir mēneša pēdējā darbadiena… Tu tiec informēts uz sava datora par pēdējiem finansiālajiem mēneša rezultātiem un būtiskājaiem faktoriem, kas to ir ietekmējis, kuras komandas ir strādājušas vislabāk, kuras vissliktāk, kādi bijuši 3 mēneša lielākie darījumi un kuri 3 darījumi nesuši lielākos zaudējumus.

18:10 tu esi jau ceļā uz mājām. Informācijas platforma tiek nomainīta un darba lietas “paliek darbā”. Ir nedēļas nogale priekšā. Tu ar vienu pieskārienu dod informāciju Mākonim, ka esi nolēmis atzīmēt veiksmīgi noslēgto mēnesi. Pēc tavām  preferencēm tiek piedāvātas vairākas idejas nedēļas nogalei… šovakar datorspēles tīklā ar draugiem, rīt neliels ceļojums ar ģimeni uz attālo Latvijas nostūri pie Sievasmātes bet Svētdien šobrīd ir brīva… pēc labas izgulēšanās pa dienas vidu piedāvājums aizbraukt uzspēlēt boulingu ar ģimenes draugiem (Jā/Nē)

To visu integrē, uzskaita, izmēra daudziem sensori, kas ir visapkārt tavai ikdienai. Iekārtas, svari, kompasi, GPS utt. To visu kontekstuāli uzkrāj MĀKONIS, kas no tā visa mācās ikdienas par tavām vēlmēm, draugu loka, interesēm un ikdienas gaitām, lai pielietojot sarežģītus algoritmus sakārtotu tavas ikdienišķi atkārtojošās lietas, pieskatītu Tevi un atsekotu, lai Tevis paša uzstādītie mērķi tiktu sasniegti. Mākonis kļūst gudrāks un ņemot vērā, ka tas plāno dienu miljoniem cil’veku, tad viņam ir diezgan viegli uzminēt tavu nākamo soli… jā jā.. lai cik arī tu nebūtu citādāks un unikāls, diemžēl Tavas idejas un domu gājiens bieži sakrīt ar kāda cita cilvēka domu gājienu pie līdzīgiem apstākļiem… to Mākonis zina un cenšas tev izdabāt un vienlaicīgi mācīties, ja tu kaut ko dari ne tā, kā tas bija paredzējis, lai nākotnē būtu precīzāki lēmumi.

Mākonis – neredzams, augsti intelektuāls virtuālais prāts, kuram mēs paši nemanot būsim uzticējuši savas dzīves… iepazīšanās iespējas…. naudu… izklaides… un pat privātus lēmumus. Šajā vidē ir viegli kļūt par virtuāli vadītu “dārzeni”, kur augsti intelektuāli cilvēki dēļ sava slinkuma ļauj Mākslīgajam Intelektam izlemt tavu dzīves ritmu… paši cīnoties par virtuālajām vērtībām, vituālo atzinību, vituālo karjeru… Bet nākotnē, plakanā pasaulē  virtuālai reputācijai būs daudz lielāka nozīme globālajā darba tirgus konkurencē. Tu būsi centrā. Tu nedrīkstēsi apstāties, jo konkurence par tavu vietu būs liela… vienīgā izeja – būt 100% efektīvam ar vajadzīgo informāciju īstajā brīdī.

Laipni aicināts pieslēgties Mākotnei 2.0!

9 thoughts on “Dzīve Mākotnē* v2.0

 1. Paldies, man lūdzu šo nē!
  Principā tas nozīmē tikai vienu. Bez mobilas ierīces ( vai iestrādāta čipa) tu neeksistē sistēmai. Nav tevis. Un būs cilvēki kas par to cīnīsies. Es ari negribu būt šadas sistēmas daļa. Es gribu būt pieejams un atverts tikai tik daudz cik es pats to vēlos. Nevis lai katru mīļu brīdi mašina un citi zin kur es esmu un ko es daru. Varbūt no rīta spogulī arī paradīsies stistika par dzīvesbiedra apmierinajumu? Un piemiedzot ar aci tā teiks – tu atpaliec no plāna un grafika par tik un tik procentiem? Pagājušā gada plāns nav izpildīts 🙂
  Cmon zīmējam kaut ko jaukāku jo šis variants ir mega skumjš…
  Kaut arī ļoti ticams…

  • Tāpat kā šodien visi lieto mobilos telefonus tāpat arī nākotnes produktivitātes sistēmu tu būsi spiests lietot vai arī tavas dzīves kvalitāte un spēja konkurēt strauji samazināsies.

   tomēr domāju, ka Tibetas mūku tempļi joprojām eksistēs cilvēkiem, kas dzīvo “brīvu” dzīvi no sabiedrības mākslīgi radītajām vērtībām saskaņā ar savu iekšējo es un apkārtējo dabu.

   … bet ja esi izlēmis piedalīties šās pasaules komerciālajās sacensības, tad tev īsti nebūs izvēles.

   • Bet vēl arvien var satikt cilvēkus kuri mobilos tālruņus izmanto tikai zvanīšanai. Man ir pazīstams cilvēks ar Nokia1100. Un tuvākajā laikā mainīt tālruni netaisās. Jo ir pietiekami labs speciālists savā nozarē lai iztiktu bez ikminūtes tīkla sērfošanas. Un viņa darbā nav nepieciešams izmantot telefonu katru mīļu brīdi.
    Es ļoti negrbētu būt zobratiņs kurš griežas tikai pateicoties tam ka ir elektrība. Jo pec Tava zīmētā sanāk ka apturēt pasauli var vienkarši izslēdzot strāvu…
    Un pa lielam tā arī ir. Atņemiet mums elektrību un degvielu, kas notiks? Akmens laikmets.
    Es gribētu ticēt ka spēju izdzīvot bez interneta un tā sniegtajiem labumiem, vismaz tik lielā mēra lai tas nepārpildītu manu dzīvi ar it kā svarīgiem sīkumiem.

    Es piedalos sacensībās. Jo lietoju iPhone4 bez kura arī varētu iztikt. Jo šī atkarība no jaunumiem mūs padara mazliet apsēstus. Bet vai Tu man ticēsi ja es Tev teikšu ka manas darba dienas paiet BEZ mobilā tālruņa un interneta, līdz ar to mana nepieciešmība pēc loga uz ārpasauli ir tieši tāda – internets un sērfošana tajā pa ceļam uz mājām.

    Bet katru mirkli būt tīklā tas tomēr ir skumji…
    Es negribētu tik lielā mērā dalīties ar savu ikdienas dzīvi, lai Tu sēžot dzerot kafiju, man garām ejot uzzinātu par manu ģimenes pieaugumu un justos spiests apsveikt.
    Man tas nedaudz atgādina spamu. Varbūt es kaut ko jaucu?
    Varbūt krāsas ir par košu?
    Lai vai kā cerams ka nākotne būs tomēr mazliet citāda nekā Tu esi to uzzīmējis.

 2. Lasu caur iphone. Atradu zinu twitteri un lasu caur mobilo telefonu.
  Mani absoluti nebaidina aprakstita “makotne”. Ja gribi but konkuretspejigs globala pasaule (=uzlabot savu dzives kvalitati), tad bus japalielina savu produktivitati un jaizmanto visadas tehnologiskas jauninajumus.
  Un patiesiba labi organizetam cilvekam ari work/life bilance ir laba ari.
  Btw, labs vards “makotne”.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.