Amazon Kindle, vesela bibliotēka tavā kabatā

Nezināju, ka Agata Kristi ir sieviete... agrāk patiešām domāju ka džeks.

Digitālais laikmets laužas iekšā mūsu dzīvēs pa visām spraugām. Viena no nedaudzajām jomāma, kas vēl galīgi nav digitalizējusi mūsu ikdienu ir grāmatu lasīšana… jeb grāmatas. Ironsikā kārtā cilvēki ne pa kam nevēlas atteikties no drukātā papīru kalna, jo lasīt drukāto melns uz balta ir daudz vieglāk un mazāk nogurdinoši. Ironija slēpjas tajā, ka tehnoloģiju attīstītāji ir spiesti investēt miljonus lai atrastu tādu ekrānu, kas spēj maksimāli precīzi radīt to pašu grāmatas lasīšanas sajūtu uz ekrāna kā ir grāmatā.

Pasaulē eksistē pietiekami daudz e-grāmatu lasītāji… un eksistē jau pietiekami sen, taču pavisam nesen – pirms pāris gadiem, šim jautājuma pieķērās arī Amazon.com. Saprasdami, ka drukāto grāmatu ēras beigas lēnām tuvojas, šie darboņi jau laicīgi sāka domāt par to kā tirgos digitālajā laikmetā digitālās grāmatas.

Var jau oponēt, ka digitālais laikmets sev līdzi nes arī tādu ļoti patīkamu lietu kā audiogrāmatas un video grāmatas, jeb filmas. Iespējams tapēc, ka cilvēks negrib saņemt visu gatavu – izdomātu līdz sīkumam, uzfilmētu un “sakošļātu” pasniegtu kopā ar popkorna tūtu un kolas glāzi, bet gan pats dzīvot līdzi stāstam iztēlojoties aprakstītās detaļas, situācijas un tēlus. Lasot grāmatu katrs cilvēks rada pats savu mākslas filmu savā prātā… šī filma katreiz ir unikāla un katreiz tuva pašam lasītājam. Es domāju, ka šā iemesla pēc arī grāmatas joprojām pastāvēs… klusumā, bez liekiem audiotrokšņiem lasot melno tekstu grāmatās cilvēki rādīs paši sev stāstu galvās. 🙂

Tā lūk kādu svētdienas vakaru es iekš amazon.com pasūtīju arī sev šādu iekārtu. Amazone to piegādā uz Latviju un man par pārsteigumu jau 3dien UPS kurjers to ienesa ofisā un pat neprasīdams parakstu pazuda prom. Iekārtas cena ar visu sūtīšanu ir 150$ kas sanāca zem 90Ls mūsu naudiņās…

Digitālais lasītājs Amazon Kindle ir īpaši izstrādāts tā, lai maksimāli atgādinātu grāmatas lasīšanas sajūtas… bet papildinot šo pieredzi ar digitālajam laikmetam pieejamām rozīnītēm:

 • Skaidrojošo vārdnīcu. Jebkurā vietā tekstā atzīmē vārdu un uzreiz Tev parāda šā vārdu skaidrojumu. PRotams funkcija šobrīd strādā tikai anļu vārdiem, bet domāju, ka nākotnē arī līdz Latviešu valodai nonāks.
 • Grāmatu veikalu iekšā pašā grāmatā. Iespēju, prakstiksi jebkuru jaunāko grāmatu saņemt savās rokās lasīšanai pārdesmit sekundēs…. un pat nepieceļoties no sava ērtā lasāmkrēsla. Vai nav jauki?
 • Konkrēts vietas ietaupījums – iedomājies cik daudz grāmatu ir tavās mājās? cik tās aizņem vietas? cik koki dēļ tām ir zaudējuši savu esību mežā?
 • Daudz vieglāk pāršķirt lapas. Lasītājs arī atceras vietu, kur tu beidzi lasīt.
 • Ir vieglāks par vidēja izmēra grāmatu, līdz ar to viegli paņemams līdzi. Tāpat viegli lasīt guļus, kad ilgstoši jātur lasāmais virs sevis.
 • Iespēja redzēt vietas, kuras citi lasītāji ir atzīmējuši… un pašam atzīmēt svarīgus citātus.
 • Meklēšana – viegli iespējams atrast konkrētus vārdus/frāzes tekstā.
Diezgan pārliecinoši var apgalvot, ka Kindle aizņem ievērojami mazāk vietas par papīra grāmatām

Parasto (drukāto) grāmatu priekšrocības:

 • Tomēr teksts ir nedaudz (nu ļoti nedaudz) precīzāks un skaidrāks.
 • Bieži vien grāmatas ne tikai aizņem vietu, bet ir arī dizaina elements un arī kaut kādā mērā pasvītro bibliotēkas saimnieka gaumi un iespējamās zināšanas, kompetences un hobijus. Digitālā grāmata, protams nespēj radīt šādu efektu.
 • Digitālās grāmatas nevar pēc izlasīšanas uzdāvināt kādai bibliotēkai vai aizdot draugam.
 • Digitālās grāmatas tomēr ir nedaudz bezpersoniskākas.

Līdz ar grāmatu digitalizāciju aktualizējas arī tāds pavisam uz grāmatu izdošanu pagaidām neattiecināms jautājums – pirātisms. Ja mūzikas un filmas cilvēki piratizē diezgan plaši, tad grāmatas drukātā veidā piratizēt nebija īsti jēgas (izņemot atsevišķus pavairošanas gadījumus ar parasto kopētāju savām vajadzībām)… Līdz ar digitālo laikmetu piratizētas grāmatas kvalitāte pēc būtības ir identiska oriģinālam, kas savukārt liek aizdomāties par nepieciešamību maksāt par šo saturu. Es personīgi uztveru piratizēšanu salīdzinoši veselīgi – ņemšu tās grāmatas, ko nevarēs nopirkt legāli. Piemēram – Friedmana “The World Is Flat” nav iespējams nopirkt iekš Amazon.com… tad nekas cits neatliek kā meklēt alternatīvus veidus tikt pie kārotā materiāla. Zinu, daži tūlīt steigsies man pārmest ētiku un to, ka nabaga rakstnieks paliks neēdis… bet nu manuprāt pats ir vainīgs, ka neiedomājās atļaut tirgot digitāli savu grāmatu arī mazajā Latvijā (Amazon.com ierobežo grāmatu pieejamību pēc teritorijas… un šo teritoriju nosaka paši autori).

Neskatoties uz iebūvēto WEB pārlūkui, MP3 atskaņotāju un WiFi internetu, tomēr Kindle nav dators vai tablet PC... un ja tomēr lūkosieties pēc interneta pārlūkošanas iekārtas vai spēļu spēlēšanas iekārtas, tad varbūt Jums tomēr skatīties uz alternatīvām – Windows Slate iekārtām, Netbukiem vai Apple iPad.  🙂

Nobeigumā – Manuprāt grāmatu digitalizācija ir tikpat neizbēgama kā avīžu pāriešana interneta formātā… līdz ar to mums, patērētājiem, ir iespējas izvēlēties visērtāko veidu kā pievienoties šai nākotnes attīstības asinsritei un gūt no tās visus piedāvātos labumus. E-lasītājs tagad patiešām konkurē ar grāmatu plauktu… Ja gribi detalizētā redzēt kāds tad ir Kindle un kāds aptuveni ir interfeiss, tad noskaties šo manis ar webkameru ierakstīto nelielo demo un foto galeriju:

This slideshow requires JavaScript.

47 thoughts on “Amazon Kindle, vesela bibliotēka tavā kabatā

 1. Vai viņā var lasīt tekstus krievu valodā (kirilicas kodējumā)? Cik precīzi viņš attēlo HTML lapas? Ja nu viņā ir kāds javascript. Vai es varu saglabāt kādu veb lapu (piem. šo bloga rakstu) un ērti lasīt?

  • Par kirilicu es nepaskatījos, bet esmu 99% pārliecināts, ka nekādu problēmu nebūs.
   Web brouzeris ir ļoooooti vienkāršs un funkcionalitāte sablabāt lapas, vai flash vai jvascript nav vai ir ļoti ierobežotas.

   Atgādinu, ka tas ir e-grāmatu lasītājs, nevis Tablet PC.
   Velosipēds arī ir braucamais, bet salīdzinājumā ar automašīnu viņi ir abi ir dažādās kategorijās un pielietojuma mērķos.

 2. Lielisks blogs! Grāmatas var lasīt dažādas “iekārtās” (papīra grāmata, Kindle, tablete, dators u.t.t.). Lietotāji pirks tādas “iekārtas”, kas ļauj baudīt grāmatas saturu. Daudziem tās būs papīra grāmatas, bet, kā Tu raksti, e-grāmatas cenšas replicēt fiziskās grāmatas saturu bez papildinājumiem un tas ļauj fantāzijai izvērsties.

  Man šķiet, ka pirātisms ir neizbēgams (http://wp.me/pZ3ow-1a). Taču Amazon ir radījuši ērtu grāmatas iegādes un piegādes procesu, kas mazinās pirātismu.

  Vīgant, viens jautājums: no Kindle mani attur bažas, ka nevarēšu iegādātās e-grāmatas pārnest uz citu lasītāju, ja nu pēc 5 gadiem ir kas labāks. Saprotu, ka sonedēļ Tu baudi Kindle 3 iespējas 🙂 , bet vai saskati veidu, kā varēsi savas Amazon e-grāmatas pārnest uz citu iekārtu?

  • Tā ir tā lielākā problēma vispār grāmatu tirgū – standartu neesamība un līdz ar to katrs ražotājs veido savu standartu. Attīstības ceļi ir tikai 2:
   1. Vai nu viens ražotājs tik ļoti iekaros tirgu, ka varasiestādes piespiedīs atvērt standartu.
   2. Ražotāji spēs vienoties par 1 vai 2 publiskajiem standartiem, kuros tad visas grāmtas tiks publicētas.

   Kad grāmatu standarti būs plaši pieejami, tad arī jautājums par grāmatu pārnešanu uz citām iekārtām kļūs aktuāls un iespējams.

   Tu pacēli arī vēl vienu psiholoģisku elementu – cilvēkiem ir tieksme uz īpašnieciskumu. Gribu, lai mana grāmat arī pieder man un lai arī es netaisos vienu un to pašu grāmatu lasīt otreiz, tik un tā es gribu viņu sev. Zinu jauniešus, kas šādā veidā ir ierakstījuši mūziku diskos… disku kalnos. Es spēju pārkāpt tam pāri, ka man nav nepieciešamas īpašumtiesības uz kopiju, bet gan iespēja izlasīt konkrēto mākslas darbu… varētu pat teikt, ka grāmatu lasīšana būs kā vienreizējo trauku lietošana. Tiesa gan var parādīties arī alternatīvas – piemēram Amazon.com varētu ieviest abonēšanu 5$ mēnesī un par šo naudu, tu varētu lasīt jebkuru grāmatu šajā mēnesī. Abonēšanas beigās, tev visas grāmatas vairs nav pieejamas. To varētu uzskatīt kā tādu Privāto Globālo Bibliotēku, par kuras lietošanu jāmaksā biedra nauda.

   Pagaidām es nesatraucos. Domāju, ka demokrātiskā pasaulē kurā valda kapitālisms komersanti atradīs veidu kā vienoties … ja vien tas nesīs visām pusēm finansiālu izdevību…. vai arī cilvēki vienkārši sāks piratizēt uz citām iekārtām.

   PS
   šī pati problēma pastāv ar Apple iTunes iegādāto mūziku un filmām…

   • Tā gluži nav, ka būtu nebūtu standarti. Gan .mobi, ko izmanto amazon, gan .epub, ko izmanto konkurenti, ir atvērti un viegli konvertējami formāti. Problēma ir tikai pa virsu uzliktais DRM, ko savukārt pieprasa paši autori un izdevniecības no bailēm par pirātismu.

    Šīs bailes lielā mērā ir iracionālas, kas daļēji izpaužas arī tavā gadījumā. Tieši nespēja brīvi iegādāties e-grāmatu veicina šo pirātismu nevis otrādi. E-grāmatu pirātisms bija ļoti plašs arī agrāk un ir pilns darknets no papīra skenētām pdf formāta grāmatām.

   • Praksē ir iespējams noņemt gan Amazon DRM, gan Adobe EPUB DRM, gan Barnes&Nooble DRM un tā tam vajadzētu arī turpināties tālāk, kamēr DRM dizains ir tāds, kāds tas ir 🙂
    Tas, protams, nav legāli, bet silda sirdi.

   • Par PDF konvertāciju gan nevajag solīt brīnumus, jo rezultāti nav optimāli. Tas ir ļoti atkarīgs arī no tā, kā šis PDF ir ģenerēts. Bet ja ieskanēts kā attēls, tad vispār nekas nesanāks. Ir jālieto OCR programmas, bet tas būs paliels čakars.

 3. Ja vien kindlam varētu ar roku piezīmēt (irbulis vai kas tmldz) klāt lapās kaut ko – būtu ideāli. Nav runa par grāmatām, bet man bieži ir jālasa kādas specifikācijas uz 100 un vairāk lpp un gribas konkrētās vietās kaut ko atzīmēt, pasvītros utt. Vēl labāk, ja pēc am tas uz datora būtu PDFā redzams…

 4. Klau, ļoti, ļoti gribētos to brīnumu paturēt rokās kā arī iemēģināt dažus failus, kā kindle spēs viņu saprast. Man lūpā ir iemeties, es pat teiktu ka drīzāk enkurs nekā āķis. Ļoti viņu gribas bet vēl par daudz neatbildētu jautājumu. Vai mēs varētu saskrieties kkad un uztaisīt vienu mazu testiņu? Varbūt vēl būtu kādi interesenti kas gribētu viņu aplūkot..

  Par vāciņiem runājot, es lētākus atradu šeit – http://www.dealextreme.com/search.dx/search.kindle%203
  Tas ir inetveikals kurā es bieži iepērkos. Ļoti lēts, vienkāršs un piegādes bez maksas. Vēl nav bijis precedents, ka kautkas nebūtu atsūtīts.

 5. Vai esmu pareizi sapratis, ka kindle 3 saprot PDF formātu? Iepriekš komentāros tika minēts par konvertāciju, kas kas nav kvalitatīva. Tātad vai varu pa taisno browsēt PDF?

  Un kā ir ar bildēm .jpg, .png, .gif? Vai tās var aplūkot? Piemēram, es gribu saskanēt to kaudzi ar kora notīm, kas man ir un sagrūzt kindlā. Plus vai tur ir kāds search, ja daudz failu un cik tas ir ērts?

  • PDF var apskatīt un atēlo labi, BET lasīt grāmatu iekš PDF nav ērti, jo Kindle neprot PDF tekstu apstrādāt līdz ar to nevar palielināt tekstu un uz salīdzinoši nelielā ekrāna, tas var sagādāt problēmas. PDFu prot parādīt ar visām bildēm…. ja vari dabūt notis iekš PDF, tad droši vien tev varētu derēt šis aparāts.

 6. Gribēju pateikt paldies! Tu, mans koleģis un cilvēki London Underground, mani mudināja un mudināja, vajag to Kindle, vajag, vajag. Saņēmos, nopirku. Pēc mēneša lietošanas, tiešam, ekrāns vienkarši fantastisks, un grāmatas iet daudz ātrāk.

  P.S. Piegādāja divu dienas laikā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.