Projekts Elektrošoks II daļa – Monitoringa dati

Tieši mēnesi atpakaļ es blogā rakstīju par to, ka esmu uzsācis cīņu par elektrības kilovatstundām… taču pirms uzsākt cīņu ir jābūt skaidrībai, kas ir efektīvi un kas nav efektīvi, tādēļ šo mēnesi izlietoju testējot dažādus uzstādījumus apkures iekārtai kā arī pierakstīju detalizētu informāciju par laika apstākļiem un citiem apstākļiem, aks varētu ietekmēt elektrības patēriņu. Kopā pa decembri tika iztērēts 4000 KWH (nē… marihuānu es neaudzēju :)). Diemžēl šomēness nebija iespējams uz 24 stundām izslēgt pavisam apkuri, lai redzētu precīzāk pārējo B zonas patēriņu.

Secinjumi:

 •  Neko būtiski ietaupīt regulējot sistēmas uzstādījumus neizdodas… kas pēc būtības ir diezgan loģiski – lai saražotu nepieciešamo siltumu ir nepieciešams proporcionāls elektrības daudzums.
 • Nepieciešams pierakstīt arī temperatūras rādījumu istabā (jo no datiem nevar redzēt, ka piemērojot jaunos uzstādījumus un regulējumus atsevišķās dienās mājās bija vēsi… tikai +18’C, lai gan cilvēcīgi normāli justies ir tad, kad termometrs rāda +21…22)

Tātad. Lai taupītu elektrību ir tikai 2 taktikas Ieviest veidu kā saražot nepieciešamo siltumu lētāk (ieviešot malkas gāzes vai taml apkuri) vai Ieviest pasākumus siltuma taupīšanai.  Abas šīs taktikas prasa ievērojamas investīcijas. Lai saražotu lētāku siltumu ir nepieciešamas papildus iekārtas (tobiš investīcijas) apmēram 1000…1500LVL  kā arī ārēķinās ar papildus diskomfortu (piemēram malkas kurināšana prasa kādu, kas to malku iemet apkures sistēmā). Lai ietaupītu siltumu ir nepieciešamas vēl lielākas investīcijas –

 • ļoti rūpīgi jānosiltina māja no ārpuses (nu tas jebkurā gadījumā ir ieplānots nākamvasar), lai izvairītos no vēsā gaisa iekļūšanas starp ķieģeļu sienu un iekšējo apdari. (Investīcijas ~4000LVL)
 •  jāsakarina biezie nakts aizskari visās telpās, lai mazinātu siltuma zudumus, kas rodas gaisam atdziestot pie logiem diennakts tumšajā laikā. Ņemot vērā, ka man ir siltās grīdas, tad (Atšķirībāno telpām ar radiatoru apkuri) tas dos efektu, jo izveidosies loga ailē neliela gaisa telpa (20…25cm )ar salīdzinoši nelielu gaisa cirkulāciju starp aizskariem un logu. Tāpat šie aizskari vakarā jātur aizvērti. (izdevumi no 200LVL uz augšu)
 • jāierīko otras durvis priekšā metāla ārdurvīm (ko mēdz dēvēt arī par vējtveri)… kaut arī otras durvis būs tikai 20..25cm attālumā no pirmajām, tas samazinās siltuma zudumus, kas rodas no metāla durvīm izveidojot gaisa telpu. (investīcijas ~200Ls)

Tagad (turpmākajos mēnešos) būs nepieciešamas šādas tādas investīcijas. Ceru, ka līdz nākamā gada rudenim izdosies izpildīt visus 3 siltuma taupīšanas  pasākumus un iespējams arī ierīkot lētāka siltuma saražošanas alternatīvu.

Detalizēti dati (izmantojot jaukās Office 2010 vizualizācijas iespējas) ir pievienots kā attēls (klikšķini uz bildes lai redzētu lielāku).

16 thoughts on “Projekts Elektrošoks II daļa – Monitoringa dati

 1. Sorry par tiešumu, bet izmantot apkures sistēmā elektrību nav prāta darbs.

  turklāt WTF kādas investīcijas vēl? Saliec folliju aiz radiatora (vai sildķermeņa) – izmaksās pāris latu. Un maini paradumus. Aizvāc to āra apgaismojumu. Tu maz zini cik kilowati tev ir uzstādīti ārā? paskaiti spuldžites mājās un apdomā vai tev tas ir vajadzīgs. Tev lielākais patēriņs pēc apkures sitēmas ir apgaismojums.

  es zinu, ka tev patīk būt grudram (vismaz sevi tā pasniegt) bet tad lūdzu, saved kārtībā savus ekseļus. Saliec mērvienības.

  Nespēju īsti saprast tavus skaitītāja ekseli. Tev kopā pa abiem ir 7700 kWh. novembrī 3000 kWh. dude U are sick! Ja tev tiešām decembrī ir 7700 kWh, tad tev vidējā uzstādītā elektriskā jauda ir 10 kW. Tas nozīmē, ka tavs 9kW apkures katls strādā gandrīz uz max režīmu visu laiku.

  Ja gribi veikt monitoringu, tad noskaidro patēŗiņu pa patērētāju grupām, nevis dienām. Skaitītājs B tev parādis apkures sitēmas patēriņu. Zonas C patēriņu aprēķini – saskaiti spuldzes, nosaki jaudu un noskaidro cik ilgi tās deg. Tas pats ar teplu apgaismojumu. Zonas D patēriņu vari ņemt no tehniskās dokumentācijas.

  Kad zināsi visu galveno iekārtu patēŗiņus, tad varēsi sākt skatīties, kur ar vismazākiem ieguldījumiem ir iepsējams panākt vislielāko ietaupījumu, nevis uzreiz siltinot māju, vai izkarot aizgarus, kas ir cīņa ar sekām.

  • Nu es no tiem aprēķiniem visu saprotu. 🙂 Pirmkārt Skaitītājs B ir AIZ skaitītāja A (tas nozīmē ka A patēriņš sevī satur arī B parētiņu)…. tobiš mans kopējais Decembra patēriņš ir 4000 KWH. Kā noskaidrojās datu ievākšanas rezultātā tad apgaismojums (ieskaitot āra apgaismojumu) un sadzīves tehnika un viss pārējais sadzīviskais izņemot infrastruktūras lietas patērē kopā apmēram 400…450 KWH/mēnesī (skat tabulā kollonu M “Iztērēts mājā skaitītājs A -B” KAs pēc savas būtības ir Zona A + Zona C + Zona D, kas savukārt ir ap 10% no kopējā -> Izslēdzot gaismu es būtisku efektu nepanākšu. 🙂

   Tāpat Tu neuzmanīgi izlasīji to, ka man NAV radiatoru, bet visā mājā ir tikai siltās grīdas… follijas lieta, te nebūs līdzēta.

 2. shokejoshi shokejoshi rezultati!!!
  tavs stāsts varētu but labs anti-piemērs ko ielikt kāda būvuzņēmuma mājaslapā. ar domu – labāk uzreiz pareizi izplānot un uzbūvēt, nekā pēc tam mēģināt ko labot. kas ne vienmēr ir iespējams.

  tagad jaunā gadā aukstumi prognozēti, būtu labi pasaukt speciālistu ar termālo kameru – paskatīties vietas kur visvairāk aiziet siltums. var atklāties kas ar parastu aci neredzams un uzreiz labojams. protams, arī derīgi siltināšanas plānošanai.

 3. Triljonāra cienīgi izdevumi 🙂

  Tev siltās grīdas ar elektrību? Ja jā, tad saprotams tik liels patēriņš. Jebkurā gadījumā siltā grīda ar elektrību (visai mājai) ir triljonāru izpriecas, kam nav kur likt naudu. Statistikai man mājai mazliet virs 200m2 (siltināta), gāzes apkure. Itogo gāze ap 45Ls/mēn (izlīdzinātais maksājums) un elektrība līdz/ap 10Ls/mēn. Tiesa mājā pagaidām nedzīvoju, bet ir silti. Pieļauju ka dzīvojot patēriņš būs lielāks pa kādiem 20%. Gāzes patēriņš reizēm (kad ārā reāls dubaks) ir līdz ~20m3 dienā (~10Ls) un māja jāuzsilda no 0. Elektrības patēriņš (nedzīvojot, bet notiek remontdarbi) ~1-15kW/dienā (Ls0.07-1.00).

  • pēc iepriekš rakstītā radās iespaids ka vigantam ir siltās grīdas ar ūdens trubām, kas pieslegtas pie tā elektro sildītāja – kas manuprāt ir konceptuāli neloģiski. (laikam saimnieka doma bija – pieslēgt lētu katlu pa to laiku kamēr visu citu saved kārtībā. nu labi, experiments sanāca – rezultāti ne pa jokam 🙂 )
   es droši vien būtu izvēlējies kādu (lietotu) malkas vai brikešu katlu ko var kurināt cik lien.

 4. Tagad es sapratu. Biju domājis ka Vigantam mājas siltās grīdas ir tāpat kā man – ūdens caurules, kurās ūdeni tikai silda ar elektrību. Bet drātis zem grīdas… MAMMA MIA! Tagad sapratu no kurienes cipars. Tad vairs nebrīnos…
  Diemžēl vairs nevari (bez grīdu uzšķēršanas) pāriet uz siltā ūdens grīdas sildīšanu – tad varētu uzlikt katlu kā man, tikai tas darbotos 100% no elektrības.
  Visvienkāršāk protamts ir PLĀNS B – kamīns, bet malka pati tajā neievietojas 🙂

  • Mazliet papildināšu savu sakāmo:
   Visas Tevis minētās lietas ir cīņa ar _sekām_ nevis cēloni.
   Cēlonis ir nepareiza apkures sistēmas izvēle.
   Tur bez būtiskām izmaiņām, diemžēl neko īpaši uzlabot nevar.
   TĀTAD:
   1. Vasarā pārvācieties dzīvot teltīs ārā 🙂
   2. Uzšķēržiet grīdu, drātis ārā, ūdens caurules iekšā. Un katlu, kas silda apkures ūdeni ar elektrību (varbūt esošo var pielāgot) iekšā. Grīdas apkurei ūdens temp. vajag ap 30, nevis 60 kā radiatoros.
   3. Termosensoru ar katla vadību galvenajā telpā, kurā visi uzturas. Lai regulē. Vēl ietaupīsies.
   4. Kamīnu – plānam B. B for Backup 🙂

 5. Džīzas, es mēnesī mazāk iztērēju kā tu vienā dienā (nu labi, aukstu vienistabas dzīvokli nav prātīgi salīdzināt ar māju, ko apkurina ar elektrību, bet nebiju iedomājies, ka vienam cilvēkam iespējams uzģenerēt tik astronomiskus elektrības rēķinus 🙂 )

 6. 1. uzreiz pēc svētkiem ejam uz argus un pa 20Ls/diennakts īrējam termokameru FLIR i5. Princiā jau sūū, bet visus tavus caurumus sienās parādīs.
  2. ja šo postu ideja ir nevis piezīmes.lv popularitātes celšana bet tiešām vēlies atrast cost-effective risinājumu, tad taisnā ceļā uz http://www.building.lv un visu ko esi uzrakstījis te izklāsti tur.
  3. un tagad jautājumi par to cik dzi;li viss ir ielaists:
  a. kāda tad tev ir elektriskā apkure? devimat vai jonu katla tipa?
  b. kas tev ir zem 1.stāva siltajām grīdām? smilts, armēts betons,100mm putuplasts un tad siltā grīda?
  c. bēniņu pārsegumu un jumtu siltināji?
  d.
  4. par tavām idejām:
  a. siltināšana ir laba lieta, bet pirms to veikt ieteiktu uztaisit termogrāfiju lai pārliecinātos kurtad tie lielākie zudumi – iespējams ka sienas ir daudz maz normā un lielaie siltuma zudumi ir caur jumtu
  b. biezie aizskari nebūs panaceja, drīzāk sāks nenormāli svīst logi un rezultātā radīsies pelējums
  c. durvis gan ieliec

 7. varu pastaastiit joku,
  dziivoju maajaa,Norvegijaa,
  3 dzivoklhi
  kopaa 6 pieaugushie un 3 beerni,
  Kopeejais reikins 640 Ls(8 000 Kr) par 2 men.
  Cena ir ap 8 san par kv, vai kvh . . . ??? cik Lv?
  iedomaajaties taadu joku, cik elektro neekoomiskas maajas tiek te taisiitas, vadi griidaas, radiaatoros un no visiem galiem veesums,
  Tauta kaa tauta, bet taa izshkeerdiiba ir neizmeerojama…
  mees par vienistabas dziivokli, 44 km2, men maksajam ap 50 Ls
  esmu lielaa shokaa

 8. komentārs labots.

  Ēkas termogrāfija. Piedāvājam gan uzņēmumiem, gan privātpersonām veikt vienkāršotu ēkas termogrāfiju, kuras mērķis ir noteikt ēkas siltuma zuduma avotus. Termogrāfijas rezultātā tiek iegūti fotoattēli, kas attēloti atšķirīgās krāsās. Kvalitatīvu termogrāfiju iespējams veikt laika apstākļos, kad temperatūras starpība starp iekštelpu un āra temperatūru ir vismaz 10 Cº.

  Termogrāfija Jūsu mājās izmaksās TIKAI 35 Ls

  Mēs piedāvājam arī iespēju iznomāt termogrāfu, un veikt termogrāfiju pašam!!!

  Tas Jums izmaksās tikai 20 Ls / diennaktī.

  Tel. [reklāma ir aizliegta]

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.