Projekts – “Elektrošoks”

Šodien kā ik katru mēnesi devos uz elektrības sadales skapi, lai ‘paņemtu patērētās elektrības rādījumus un attīcīgi samaksātu Latvenergo. Tajā brīdī biju patiesi nepatīkami pārsteigts, ka izrādījās ka pa Novembra mēnesi ir notērēts nedaudz vairāk kā 3000 KWh. Kaut kā nevaru aizmigt un nemiers dīda… nu daudz sanāk. Nu it kā jau zināju, ka patērēšu daudz elektrības, bet nu tik daudz negaidīju. Pie sevis uzmetu nelielu plānu, lai saprastu, kas ir tās jomas kur elektrība aiziet un esmu nolēmis ieviest optimizācijas pasākumus… ko nosaucu – Projekts “Elektrošoks”.

Bildē uzzīmēju nelielu shēmu kādas iekārtas ir izvietotas. Sadalīju nelielās priekš sevis loģiskās zonās. ar sarkaniem rimbuļiem atzīmēju “aizdomīgās” iekārtas kuras vajadzētu pētīt pastiprināti un ar kurām vajadzētu paeksperimentēt.

Plāns

 1. Vismaz vienu mēnesi regulāri pierakstīt (katru dienu vai cik bieži sanāks) elektrības mērījumus uz abiem maniem skaitītājiem, lai saprastu kurā zonā aiziet lauvas tiesa elektrības (Man ir aizdomas, ka tā būs Zona B).
 2. Izpētīt un ieviest ģimenē “procedurālas” izmaiņas resursu taupīšanai (ir dažas idejas, bet nu vēl jāapsmadzeņo un jāapsriežas).
 3. Veikt analīzi pēc mēneša, lai noskaidrotu, kur jāveic detalizētākus mērījumus. (man ir aizdomas, ka ledusskapis ir sācis netipiski daudz tērēt)
 4. Jāizveido investīciju analīze resursu taupīšanai pēc būtības. (varbūt ieviest malkas apkuri, iegādāties jaunu ledusskapi vai taml)
 5. Turpināt pierakstīt patēriņu un atsekot ieviesto izmaiņu un veikto investīciju efektivitāti.

Tā principā ņemot ir aizdomas (nu tā vismaz vajadzētu būt), ka lielāko daļu elektrības patērē apkures katls, otrs pēc patēriņa izskatās ir boileris (ražo silto ūdeni), trešais šķiet leduskapis…

Tātad – no rītdienas ieviesīšu nelielu tabulu elektrības patēriņa uzskaitei.

Ideāli jau būtu, ja būtu tāda iekārta ar mērītājiem ko uzlikt uz katras no patērējošām vietām kā arī vēl papildus termometri āra temperatūras mērīšanai un izstabas temperatūras mērīšanai (jo loģiski, ka aukstā laikā apkure tērē vairāk, bet man ir aizdomas, ka ir sakarība starp elektrības patēriņu apkurei un temperatūru laukā). Varbūt kādam ir tāds verķi (mērāmais aparāts) un grib man izīrēt vai nedārgi pārdot? Man svarīgi, lai var nomērīt arī 3 fāzu elektropievadu.

Es te papētīju internetu un ir piedāvājumā dažādas mērieīces. Lētākās lieas rozetē un tad viņā slēdzas iekārta. Mērierīce attiecīgi skatās, cik ieslēgtā iekārta patērē elektrību. Šādi papētīt dažādas ierīces kādu laiku lai noskaidrotu to elektrības patēriņu. Piemēram – mani interesē cik elektrības patērē WiFi bāzes stacija pa nakti (kad netiek izmantota). tāpat man interesē cik patērē piemēram TV + DVD + TV decoderis mēneša griezumā utt sīki jautājumi.

Ceru, ka pēc visām aktivitātēm izdosies būtiski (vismaz 30%) samazināt elektrības patēriņu. Bet nu pirmais solis – saprast kad un kas tērē visvairāk! Gribu noskaidrot TOP 5 elektropatērētājus savā mājā (kas noteikti sastādīs kādus 90% no kopējā iztērētā apjoma)

81 thoughts on “Projekts – “Elektrošoks”

   • Varbūt aizgriez nedaudz krāniņus radiātoriem tajās telpās kur siltums nav tik akūti nepieciešams – katlam būs mazāk jācepās. Pagries ledusskapim termostatu pa kādu grādu siltāk. Boilerim arī var termostatu biku mazāk max temperatūru nogriezt. Nomaini spuldzītes uz ekonomiskajām vai ieliec mazāk vatīgās. Un kaut kā tā, pa sīkumiem, sīkumiem – krietnu wattu pulku ieekonomēsi. 😉

 1. Manuprāt, spriežot pēc ilustrētā plāna, lielākie patērētāji varētū būt plīts (zona D), apkures iekārta (B), apkures cirkulācijas sūknis (B).

  3K kWh ir drausmīgi milzīgs patēriņš, varbūt neekonomiski lieto elektrolietas?

  • nepiekrītu Sandim par cirkulacijas sūkni, pat ja tas ir super mega jaudigs(500W) menesī vairak par 500kwh nesanāk, par plīti arī stipri šaubos ja nu vienīgi tur vāra un cep 24h diennaktī, tākā paliek apkures katls(pagaidām nezināmas konstrukcijas?)

  • man vēl reālasi aizdomas uz ledusskapi… man ir tāds lies un jau kādus 4 gadus vecss… pēdē jaikā aizdomīgi visu laiku strādā.
   Cirkulācijas sūknis man liekas, ka nebūs… man ir Wilo 64w sūknītits… nu ja viņš tomēr būs, tas es būšu patiesi pārsteigts.

 2. ir tādi el.skaitītāji (1 fāzes un arī 3 fāz.) kurus var ierūmēt sadalītāja skapī. Uzliec paralēli jau esošajiem lai bebūtu jāstaigā šurpu turpu. Ir tādi, kas netikai virknē slēdzami, bet arī paralēli maģistrālajam vadam.
  Būs ikdienas rezultāti un tuvāk. Pie tam, atsevišķiem modeļiem var pieslēgt seriālo kabeli un PC. Vēl citi cilvēki uzmeistaro mazu shēmiņu ar gaismasdiodi, kas nolasa gaismas impulsus, un automātiski saskaita dienas šķērsgriezumā. Bet Tavā gadījumā tā būtu utu meklēšana, pēc 3MWh ir skaidrs, ka lielie patērētāji ir jonu katls, boileris, plīts virsma.

  • zinu šito. bet pagaidām negribu pirkt… varbūt kāds var uz laiku aizdot lai vaur pāraudīt dažas atsevišķas lietas?
   Principā nedomāju ka mēs kaut kā speciāli slēgsim ārā gaismu lai tikai ietaupītu… tas dos mazu efektu. Drīzāk jāatrod top 3…5 patērētāji un jāskatās, ko ar šiem iesākt.

 3. Es tomēr ieteiktu paskatīties vēlreiz uz skaitītāja cipariem (varbūt pārskatījies) un salīdzināt ar iepriekšējo mēnešu rādītājiem. Tad var domāt tālāk.

  P.S.
  Pie tāda cipara zīmējumā iekļaut mob.telefona lādēšanu, manuprāt, izskatās jokaini 🙂

 4. Boileris pilnīgi nolteikti ir viens no lielākajaiem patērētājiem! Man bija līdzīga problēma, bet, izmantojot apkures sistēmas īpatnības, boileri padarīju par ar malku kurināmu (to joprojām spēj veikt arī elektrība) ietaupījums milzīgs! Plus man ir Jonu katls, to darbinu reti, bet boilers tāpat vairāk noēd. Cirkulācijas sūknis ir bērna šļupsti. Plīts – konkrēti cepeškrāsns paņem daudz aktīvajos brīžos. Tomērkau jau minēju sākumā – pamatdoma ietaupījumam būtu jāliek uz ūdens sildīšanas optimizāciju

  • nu cepeškrāsni un plīti (4000W) + nosūcēju (1000w) lieto diezgan bieži gatavojot ēst un cepot pīrāgus… es teiktu vidēji 2 stundas dienā uz pusi no kopējās noslodzes. Mana sieviete mīl gatavot garšīgi… Vēl var būt arī trauku mazgājamā mašīna un veļasmašīna, jo abas viņas ņem aukstu ūdeni un savā darbībā šo ūdeni arī uzsilda, kas ir ļoti energoietilpīgs process…

   • plīts+ nosūcējs = 4000+1000 = 5000W = 5kw. Ja nodedzināts 3000 kwh, tad tam komplektam bija jādarbojas 600 stundas, t.i. ap 24 diennaktis NO VIETAS!
    Ja Tev mājā ir elektriskā apkure, tad, protams, cerības liekam uz apkures katlu.

 5. Komentāri par apkuri izklausās ticami;
  taču ir vēl kāds elektrības rīma: lielie TV (īpaši plazmas), patērē diezgan labi (nezinu vai atbilst tev). pēdējā laikā neesi mainījis TV skatīšanās paradumus?
  varbūt ir kāds PC kam 24/7 neizslēdzas monitors?
  p.s. tikai dažas idejas.

  • nu pirms mēneša nomainīju 29″ CRT TV pret 32″ LCD TV…. un TV iet visnotaļ bieži… es pat teiktu kādas 8 …10 stundas/dienā (pat ja arī neviens viņu neskatās)
   Ideja laba… jāpapēta TV stack (vienā rozetē ir ieslēgtas 3 iekārtas TV, TV dekoderis no Lattelecom un DVD atskaņotājs)

  • man māja ir nedaudz viarāk par 100m2 un ir nosiltināta tikai no iekšpuses (pagaidām)… bet nu jā – varētu teikt, ka nosiltināta šobrīd ir “sūnaini” … tāpat arī man ir daudz un salīdzinoši lieli logi (12 logi un lielākotiess ~180 cm x ~120cm)

   Taču nākamvasar plānojas nosiltināt arī no ārpuses (pabeigt fasādi). Vispār jau to katlu liku, jo viņš bija kosmiski lēts iegādē un rēķinājos ar dārgāku ekspluatāciju… bet nu nejau 150Ls/mēn. 😦 Tāpat ir plānots nākamvasar papildus uzlikt arī malkas vai granulu apkuri, jo esmu pārāk atkarīgs no elektrības pieslēguma… ja pazūd elektrība, tad “s**i vagā”… nav ne siltuma, ne gaismas… un tāds akumulators, kas uzturēs 9KW katlu ir kosmiski dārgs.

   • Par tam granulam diezgan dargi sanak vinas pirkt ka ari aiziet baigie kvantumi tapec nav parak izdevigi.
    Vel jau var kurinat ar akmenoglem tikai pasreiz nav ne jausmas kadas ir cenas.
    Vel loti leti ir ja kurina ar malku tikai jasaka ka ja neesi iemilojis fizisku darbu tad bus dargak japerk sacirsta malka kas piemetis vel so to izmaksam.
    Iesaku iegadaties malkas boileri un tadejadi taupit elektribu jo ir loti ekonomiski.
    Ja esi gatavs teret savu laiku kurinasanai der padomat par krasnu izbuvi maja.
    Jo nereti podinu krasnis ir ekonomiskakas ka centrala apkure jo personigi pietiek iekurinat ar klepi malkas lai krasns butu karsta kadas 6 stundas un tas ir jauki.
    Protams saliec visur ekonomiskas spuldzes.
    Kompims velams slegt monitoru ara pec darba.

   • Mes divizstabu dzivokli 60m2 terejam aptuveni 200kwh menesi un mums ka apkure ir podinu krasnis.
    Tapec iesaku mainit boileri un malkas apkuri ja protams mums dzivokli temperatura nereti ir ap 18 gradiem tacu neesam pieradusi pie karstuma personigi nevaru izturet parkurinatos dzivoklus kur temperatura nereti ir 25 gradi.

 6. apskatījos tava katla parametrus 2kwh ja sarēķina katls vien 1500kwh mēnesī noēd plus vēl boilers katru dienu tiek darbinats un ēst gatavots, domaju ka viss ir normas robežas izņemot protams Latvenergo rēķinus

 7. Jā… par jonu katliem jau sāk krāties skumjās anekdotes…
  “Tā jau tas katls silda labi, tikai elektrības skaitītājs griežas kā ventilators un dzesē māju…”
  Un taisnība jau vien ir – kā gan var cerēt uz ekonomiju, ja lieto elektrību – visaugstvērtīgāko enerģiju un pārvērš to prastā siltumā… Jāizmanto pēc iespējas zemāka potenciāla enerģija!
  Viennozīmīgi – vispirms rūpīgi, pārdomāti un pamatīgi nosiltini. Kad nosiltināsi no ārpuses, visa ēkas konstrukcija darbosies kā siltuma akumulators.
  Granulu katls – jā, apm. 2500 Ls, bet ieguvumi – automātika, vari uz nedēļu atstāt darboties autonomi (pie pietiekami lielas granulu tvertnes). Granulas jāpērk vasarā – būs krietni lētāk (piem “Latgranula”).
  Nu var jau arī kādu “ilgspēlējošu” – malkas katlu kombinācijā ar atbilstoši akumulācijas tvertni (arī labi jānosiltina).
  Lai veicas!

 8. Kaut arī neesmu nekāds apkures eksperts, bet es teiktu, ka 2MW*st./mēn./120kv.m. patēriņš elektriskai apkurei ir daudz maz normas robežās. Ar kādu tad patēriņu tu rēķinājies, liekot tādu katlu? Pārējais aiziet elektriskajam boilerim un visam pārējam pa kripatiņai.

 9. manuprāt uz tādiem sīkumiem kā wifi, dvd, monitori un tv vispār nav jēgas skatīties. Visi viņi kopā ņemti patērēs mazāk nekā piemēram elektriskā tējkanna.

  Ļoti iesaku iztīrīt boileri. Man bija šitāda lieta – boileris 2 gadus bija strādājis normāli un pēkšņi sāka dedzināt ap 50Ls mēnesī. Tas rodas dēļ kaļķu nogulsēm, kas sakrīt ap boilera sildelementu, ĻOTI ietekmē efektifitāti.

  Man bija 100L boileris, un nepārspīlējot vismaz 1/5 daļa no boilera bija pilna ar kaļķu nosēdumiem.

 10. Šodien ir pirmie mērījumi saņemti 25 stundās (no vakardien 19:00 līdz šodienas 20:00) :
  Skaitītājs A +118 kwh
  Skaitītājs B + 103kwh

  Līdz ar to ir skaidrs, ka pagaidām vairāk kā 80% patēriņš no “komunikāciju” B zonas… vēl pāris dienas mērijumi precizitātei, tad vajadzēs mērīt atsevišķas iekārtas Zonā B.

  Lai gan tāpat 15kwh (kas mēnesī sastādītu 450 kwh) nāk no ACD zonām tātad arī tur ir kāds ievērojams patērētājs. Zinu, ka šodien elektroplīts netika lietota… bet nu bija 2 veļas partijas izmazgātas veļmašīnā.

  Turpinām izmeklēšanu. 🙂

  • Johaidī, pa ~200 kW diennaktī? Tad mēnesī Tev sanāks ~6000 kW! Tas būs 446 lati jāsamaksā. Bļins, Tu esi viens no lielākajiem Latvenergo klientiem-privātpersonām…

   NETICU, ka Tu TIK daudz patērē. Vienīgi, ja Tu raksti visus ciparus, arī ai komata, tad Tev ir nevis 118 in 103, bet 11.8 un 10.3 kW. Tad tas būtu normāli – 600 kW mēnesī. Tad Tev nav ko īpaši stresot.

   • A skaitītajs ir galvenais B uzskaita tikai B zonu, bet nu vienalga 20LVL dienā tēret siltumam ir “kosmoss”, iesaku ja ir neizmantojamas telpas nogriez tur radiatorus uz minimumu

   • nu sanāk kopā šodien 118 kwh un tas ir 9 Ls.
    Skaitītājs B ir aiz skaitītāja A līdz ar to A rādījums ietver B apjomu. (B ir uzstādīts uz B zonu)

    Vēl 2 dienas piefiskēšu mērījumus un tad veikšu izmaiņas… katru dienu vienu izmaiņu, lai var redzēt izmaiņas ietekmi uz kopējo apjomu

 11. Žoklis atkārās.
  Vigant, kā tu vari to atļauties? 😀
  1) Nedod bērniem plunčāties katru dienu! Tā viņi vēl kļūs par ūdriem. 😀 Katrai vannai vien pāris lati aiziet. Saki, tā , katra vanna – 1 “kinderola” katram – tādējādi tu ietaupīsi vismaz 50% 😀
  2)Ieslēgts dators ar monitoru tērē ~ 1Kw/h, kas ir bērna šļupsti tavā gadījumā.
  3)Katls 9kw*h nu jā… norūdi sievu tiktāl līdz viņu apmierina arī 20 grādu temp. 😉
  4)virtuves prieki 5kw

  Vislabāk, ja ir nosiltināts tik tāl līdz 20 kvadrātmetru telpu var apsildīt ar divām 100w spuldzītēm. :]

 12. Vigant, es Tev varu iedot salīdzināšanai. 200 m2 māja, gāzes apkure, siltā grīda vannasistabā, elektriskā plīts, ledusskapis, TV, utt.
  3 cilvēki.
  Elektrības patēriņš pa mēnešiem:
  Jūlijs 232
  Augusts 291
  Septembris 256
  Oktobris 429
  Novembris 395
  Decembris 399
  Janvāris 416
  Februāris 360
  Marts 327
  Aprīlis 264
  Maijs 229
  Jūnijs 210
  Jūlijs 147
  Augusts 154
  Septembris 232
  Oktobris 284

  Ja nu noder.

 13. Cipars kosmisks.

  Pats apdzīvoju ~ 90kv/m māju, man ir cauri logi, veca māja. Dzīvojam 2 cilvēki, elektrībā mēnesī aiziet ~ 30Ls/mēn, kas protams uz tava fona ir nekas. Piekam mums ir malkas apkure, visu māju apkurinam ar briketēm, ogles ir ļoti netīrs pasākums, siltumatdeve gan ir laba. Pavasarī meistars iztīrīja boileri, bija tik netīrs, ka sita korķus laukā, turpmāk gan zināšu, ka lētāk ir nopirkt jaunu 100l boileri nekā saukt to meistaru 😀 man tas izmaksāja ap 60Ls, tas boileris gan arī nekad iepriekš nebija tīrīts.

  Ja plāno ziemu, tad briketes pasūta vasarā un rudenī tās ir uzražotas, man iet 5t/ziemai, šogad apkuri sākām 1.okt. pagaidām ir silts un kurinam 1-2 maisus dienā.

  Briketes pirkām par 75Ls/t, 1t/40dienas, bet ir ļoti laba siltuma atdeve, esmu pārbaudījis, ka manā apkures katlā(Viadrus) nav jēgas likt malku, silst ļoti slikti.

  Ar to visu gribēju pateikt, ka mož jāpāriet uz briketēm 🙂

  Bet nu paskaties boileri un ledusskapi, tie varētu būt mega vainīgi, + pasauc kādu gudru elektriķi lai paskatās un pamēra, varbūt, ka kaut kur ir kāda “sūce” kā tev pašam likās.

 14. Vakar veicu nelielus regulējumus – pirmo stāvu (virtuve un kabinets) samazināju nedaudz apkuri…. un diennakts laikā patēriņš ir nokritis par 20kwh/dienā… un ir zem 100kwh… taču vēl par agru priecāties. Tagad vēl vienu diennakti neko nemainīšu, lai pārliecinātos, ka efekts ir pastāvīgs un ka nav bijuši kādi citi faktori (mazāk siltais ūdens tērēts vai taml)

 15. no galan vietnes: Расход электроэнергии кВт/ч * * при хорошем (!!!) утеплении помещений! Обратите внимание на этот пункт!
  nja. siltināt vajag!

  a pārējais – boileri, plītis un pārējie štrunti diez vai vairāk par 1/3 kopā tev noēd….

 16. 3k kWh MĒNESĪ???????????????? Man max rēķins par 186 kvm māju ir bijis ~430, bet tas parasti ir decembrī dēļ visādiem svētku apgaismojumiem.
  Ar visu grīdas cirkulācijas un apkures katla sūkni, 3 TV, datoriem utt…
  Kaut kas tur nav normāli, man domāt…

  • tev apkure ir uz gāzi… ja pareizi atceros! 🙂 Pie tam šie izdevumi ir jāskatās kompleksāk – man elektrība ir vienīgais ārējais resurss… vienīgie komunālie maksājumi. 🙂

   Esmu jau stingri nolēmis, ka nākamo vasaru es siltināšu māju no ārpuses, kā arī papildus sistēmai pievienošu otru apkures veidu, kas droši vien būs malka… tādām situācijām, kad laukā ir ļoti auksts. 🙂

   • Jā man ir gāzes apkure (~42ls mēnesī) bet vienalga, tas i kreizī…
    Elektrība kā vienīgais resurss rada vienu problēmu – ja kaut kas notiek ar pievadu, kamēr Latvenergo salabos, mājai ir totāls blackout.
    Jādomā par ģeneratoru backupam…

 17. mums ir tieši tāda pati situācija. Mēnesī pāri 3200Kwh. Mūs vieno apkures katls Galan. uz 70kvm telpas. ledusskapis tērē minimāli. veļas mašīna un duša ļoti minimāli.spuldzītes ekonomijas režīmā. tātad atliek tikai ļoti ekonomiskais apkures katls Galan.

  • Es sliecos apgalvot, ka Galan nav tas ekonomiskākais risinājums expluatācijā… taču Galan ir lētākais variants no IEGĀDES viedokļa… un arī vietu maz aizņem. Es ieteiktu šādu risinājumu tikai komplektā ar malkas apkures katlu. Kad esi mājās, tad iekurini ar malku, bet Galan silda, kad atdzisusi malkas krāsns (piemēram norīta vai aŗi ja dodies ziemas spelgonī ceļojumā un nav kas māju izkurina)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.