MAC vs PC … PC uzvar!

len_sl5001Es te jau kādu laiku sapņoju par jaunu MacBook Pro … sagaidīju jauno modeli, taču nācās vilties…17″ Mac nav pieejams jaunajā korpusā. 😦 un tie, kas 15″ diemžēl ir ar sliktu izšķirtspēju. Nu to vēl kaut kā varētu pieņemt, taču salīdzinot ar pieejamām alternatīvām, es nonācu pie Lenovo SL500 un arī pasūtināju to sev (plānojas uz 3dienu būs manās rociņās).

Lai arī šobrīd Lenovo vēl nav uz mana mājas galda, tad varu pastāstīt kādēļ mana izvēle tomēr krita par labu Lenovo:

 • Mans darba dators ir ar izšķirtspēju (skat pilno tabulu) SXGA+ (1400 x 1050) un ir daudz ērtāk lietojamms par to, kas man mājās DELL ar WXGA (1280 x 800) galvenokārt pateicoties spējai attēlot normāli web lapas (x800 izšķirtspējā db.lv tu redzi praktiski tikai reklāmas… dēļ milzīgā augšējā fiksētā bannera) līdz ar to jaunajam datoram vēlējos vismaz SXGA (1280 x 1050)… taču beigās pasūtītajam datoram ir pat vēl labāka WSXGA+, jeb 1650 x 1050 kas ir tikai nedaudz mazāk par FullHD 1080i. Cool. Apple datoriem šādu vai labāku izšķirtspēj varēja dabūt tikai MacBook Pro 17′ … bet tas jau stāsts par veco modeli un cenu.. 😦
 • Citi tehniskie parametri prasībās bija: Vismaz Core2 Duo 2Ghz, Vismaz 200Gb HDD, vismaz 2Gb RAM ar vienu brīvu slotu vai 4Gb RAM bez brīviem slotiem. 

Tākā gribējās MAC, tad attiecīgi kādu laiku svārstījos starp iMAC 20″ 2,66 galda datoru par 979 Ls un Jauno MacBook Pro 15″ par 1319 Ls…nemaz neietverot savā skata lokā PC datorus. Taču, diemžēl, pirmais ir galda dators, kas uzliek šādus tādus ierobežojumus lietosšanā (vieta, mobilitāte) un Otrais bija cenas ziņā ļoooti sālīts. 😦

Tātad, kapēc tomēr konkrētais Lenovo SL500 (WSXGA+ 1680×1050, Core2 Duo P8600, 2.4GHz, 3MB, 2048 MB, 250 GB, 15.4″, DVD+/-RW, MS Windows Vista Business, 2.9 kg)?

 1. ir tehniski labāks par līdzīgs kā MacBook Pro un tomēr ir portatīvais nevis galda dators… kā arī bija labāks visās pozīcijās, kuras es sev biju nolicis kā prasības (skat iepriekš tekstā).
 2. Cenas ziņā ir turpat 2x lētāks (!), jeb maksā 763 Ls, šoreiz man gan jāpiekrīt Microsoft viedoklim, ka Maci ir ievērojami dārgāki, ja skatās no price/performance viedokļā… uzreiz teikšu, ka MacBook dizains man sirdij tuvāks… bet nu par kādu cenu… Lai arī neietver ievērojamu daļu programmatūras, kas MC nāk standartā.
 3. Uzreiz klāt pasūtīju arī papildus 2Gb atmiņu (kopā būs 4Gb)… lai Vistai ir kur “izvietoties”! 🙂
 4. Papildus funkcijas, kas nebija prasība, bet ir Lenovo SL500 un kas būs ļoti noderīgas:
 • HDMI izeja (tas vairāk nākotnei, kad man būs HD TV :)),
 • 4 USB (jau šobrīd man ir aizņemti 3 USB porti), būs noderīgi.
 • atmiņas karšu lasītājs (šobrīd esošajam datoram izmantoju bieži… no bildes no fočika daud zātrāk pārkopējas, ja kartiņu ieliek datorā, nevis pievieno fotoaparātu caur USB. 
 • Iebūvēta neliela videokamera… būs iespēja Skypot ar video.
 • legāls Windows Business… interesanti, vai legāli un bez piemaksāšanas var downgradot uz Home Premium (jo tur ir DVD rakstīšanas softs, Movie makeris un Media Center fīča)? 
 • Ir Gigabitīgā tīlka karte un Wifi a/g/n (man kāreiz Wifi bāzes stacija supportē “n” un arī Gb LAN … un tas noteikti paātrinās piekļuvi tīkla diskam.)

Kas Lenovo tomēr ir sliktāks par MacBook Pro (pagaidām tikai skatoties no specifikācijas viedokļa):

 • Lenovo ir nedaudz smagāks (3 Kg vs 2,5Kg)
 • MacBook Pro nāk ar instalētu iLife
 • Macam ir Slotloading DVD rakstītājs kā arī alumīnija korpuss (stilīgi un ērti) 🙂
 • Macam ir nedaudz labāks grafiskais čipsets (Nvidia GeForce 9600M vs GeForce 9300M)
 • Macam ir teorētiski stabilāka un ātrāka operētājsistēma. Tāpat operētājsistēma ir daudz intuitīvāka.
 • Macs daudz draudzīgāks attiecībā uz iPhone un Apple Time capsule

Tagad gaidām pāris dienas ierodamies jauno datoru… tad jau padalīšos ar iespaidiem, ja kādu interesēs. 🙂

38 domas par “MAC vs PC … PC uzvar!

 1. varēji jau paskatīties arī uz Sony Vaio Z11 sēriju, konkrētāk Z11XN. 13,3″ izšķirtspēja – 1600×900, 320gb hdd, 4gb rama, ļumīnija un oglekļa šķiedras korpuss. svars 1,5kg, baterija tur ~5h. nu un protams HDMI, kas jau kļuvis par obligātu pribambasu. līdzi nāk downgrade disks uz XP Pro. bet tas laikam par vēlu tev..

 2. SN: 13″ displejs nerullē… pārāk mazs. Man tāds bija darbā (DELL). Ekrāns ir fiziski pārāk mazs…. prasās pēc ārējā displeja.

  Mikus: Man šo datoru vajag mājām. Darbā man ir Lenovo T60.
  Paldies par ieteikumu… līdz šim Vistu lietojis nēesmu…. nav bijusi vajadzība. 🙂 Bet ja jau nāk līdzi, tad būs jālieto… Media centra softu un video editēšanas softu bus jāmeklē atsevišķi.

 3. Sony vaio Latvijā pirkt nedrīkst, jo tuvākais sevisa centrs ir Francijā vai UK. Līdz ar to var paiet daudzi mēneši, kamēr tas tiek saremontēts. Un normāli veikali vaio netirgo tieši šī iemesla dēļ, jo nevēlas čakarēt klientus garantijas gadījumos.

  IBM – cita lieta, pats sakarīgākais un atsaucīgākais servisa centrs.

 4. nu piedod, nodošu tūlīt savu vaio atpakaļ veikalā.
  bet īstenībā tas ir stulbi, tādu iemeslu dēļ nepirkt tik labu datoru.
  atvainojos, bet nu Lenovo izskatās pēc nekā. dizains nav mainīts gandrīz 20 gadus!! korpuss plastmasas.. kauns vilkt ārā tādu. parametri, jā, ļoti labi, bet nu man tomēr patīk skaistas lietas 🙂

 5. sn: Sony ir glītāki, lai gan man jāatzīst, ka tikai MAC dizains ir būtiski atšķirīgs… pārējie visi ir plastmasas… tikai katrs savā pelēkajā/melnajā tonī. 🙂
  Kad es meklēju, tad no visiem PC es no ražotājiem izslēdzu tikai HP (morāli man būtu grūti uz viņa strādāt). Sony atkal nebija cenas ziņā tik pieejams… lai gan maksāja tikai nedaudz dārgāk.
  Protams, ja es izvēlētos datoram tērēt apmēram 1000…1100Ls tad jau varētu atrast kādu Sony vai citu ar 17″ 1600x 1200 monitoru un BluRay diskdzini…
  Lenovo dizains man pašam arī šķita novecojis un īpaši, monitora kantainā maliņa 🙂 taču kopš darbā man tāds ir, varu teikt, ka tā maliņa diezgan ievērojami palielina monitora izturību (īpaši, ja staipu datoru aiz monitora augšējā stūra) 🙂

  Ja jau būtu tās naudiņas, cik uziet, tad es paņemtu quadcore Alienware (http://www.alienware.com/) ar 2x 128 SSD diskiem un 17″ displeju. 🙂

  nu arī šitāds būtu ok:
  http://www.alienware.com/customize/M17-notebook.aspx?Syscode=PC-LT-M17&SubCode=SKU-GAMER

 6. alienware simts gadus nav vajadzīgs. labāk tad labu stacionāro.
  par mac dizainu – bez variantiem, protams ultra glīts utt., bet tas ir mac. nav piemērots manai darba specifikai. tāpat kā iponijs – vairāk rotaļlieta nevis biznesa truba.
  starpcitu Z11 sērija ir BEZ BlueRay! bik pārsteidza, bet nu laikam dēļ cenas.
  dellam pēc pieredzes ir strašna neizturīga plastmasa. nu meganeizturīga. gadu lietotu DELLu varētu salīdzināt ar 10-15 gadus lietotu IBM – tur gan IBM cepuri nost.
  vo, beidzot ir kāds, kurš saprot kāpēc HP nekad mūžā! 🙂

 7. Pēc manas pieredzes 15.4″ + 1680×1050 = nogurušas acis (viss tik maziņš).
  Ņemot to vērā varēji paņemt iepriekšējās sērijas nocenoto mbp ar matte ekrānu, tos var dabūt pat par Ls 999.

  BTW, Lenovo nav IBM un jāuzmanās ar build kvalitāti.

 8. Kamēr vēl laptops ceļā, man prasītos ieteikumi no pieredzējušiem Vista useriem:

  1. Kāds ir labākais antivīruss no brīvajiem vai salīdzinoši nedārgajiem? Ko ieteiksiet? Kā ar to antivīrusu “apetīti” attiecībā uz datora resursiem?

  2. Nepieciešams viegls un iesācēja līmeņa video editinga rīks. Vēlams bezmaksas vai vismaz 30 dienu izmēģinājuma versija ar pilnu funkcionalitāti.

  3. Nepieciešams viegls un ērts DVD disku veidošanas un rakstīšanas rīks. (bezmaksas, vai arī izmēģinājuma)

 9. Vigants – downgreido uz XP. pirmā lieta, ko es izdarīju 🙂
  vienīgi no 4gb rama xp redzēs 3 ar kaut ko. pietam business vista downgreidojas pilnībā oficiāli.

  1. visi ir salīdzinoši nedārgi. no bezmaksas avg free

  par pārējo nepateikšu.

 10. sn: a kam man MS office?

  Ir tāds rīks kā OpenOffice… ar to mājas lietotājam pietiek atliektiem galiem! 🙂 Neredzu iemeslu tērēt pat 10 Ls MS Ofisam (Home/Student).

  PS
  Arī darbā lielākoties mums ir OpenOffice… nesagādā nekādu problēmu…. tikai psiholoģiski dažiem ir grūti pieņemt kaut ko, kas nav M$ Office. 🙂 Bet pēc pāris dienām (dažiem sagatavotiem dokumentiem) izrādās arī open office ir ok.

  User: Nu veco MacBookPro negribu… ja maksāt vairāk, tad tikai par jauno! 🙂
  Pie tam – MacBook Pro ar šo manis nepieciešamo izšķirtspēju ir tikai 17″… un tas joprojām maksā vairāk par 1500 Ls.

  http://www.aboluveikals.lv/MacBook-Pro-17“-25GHz-Izpārdošana-kamēr-prece-noliktavā-vecā-cena-181900Ls-/939

 11. Priekš fotogrāfijām es lietoju fantastiskāko programu Picasa V3. Varu ieteikt – bezmaksas, ātra un vienkārši lietojama. 🙂

  Video skatīties: VLC playeris. Viegls, ātrs un vienkāršs… pie tam rauj vaļa praktiski jebkuru video. 🙂

  e-pasti – GMAIL WEB.
  Komunikācijas: Skype
  iPhoniem (2 gab) backupi un mūzikas, video iegāde: iTunes
  Internetam: Google Chrome… ātrs kā Ferrārī. Nopietni!
  Spēles: Nu tās es tikai webiskas… Katanas Ieceļotāji iekš JAVA 🙂 Untad vēl būs jāpamēģina piešķilt Heroes of Might and Magic 5 (Collectors Edition)…. nez vai uz Vista vispār ies?

 12. Vigants – uzņēmumā 2 gadus mēģinājām ieviest OpenOffice līdz sapratām cik neatstrādāta un debīla ir tā programma. Office 2007 vispār ir kaut kas kardināli atšķirīgs no vecā ofisa un ļoti patīkami pārsteidza.

 13. SN: Nu atkarīgs jau no tā, cik ļoti tā programma ir sagatavota lietošanai un kas ar viņu ir jādara… mums biznesā visas lietas kārtojas caru Lotus Notes (ar Symphony, kas ir OpenOffise atvasinājums biznesa lietotājiem) vai Thin klientiem (webiski) … attiecīgi vajadzība pēc Office ir tikai pieraduma dēļ…

  Cik saprotu, problēmas ir tiem, kas spēlējas ar Excell macrosiem….. 🙂

 14. Māri: a kur tuņem BluRay filmas? Tev ir rakstīklis?

  Tā ir vineīgā lieta, kurai es īsti neredzu jēgu… jo Filmu īsti nau… Torrentos, atiecīgi tu skaties uzreiz uz datora… līdz ar to BluRay īsti nav nepieciešams.

  Pārējais HD contents no iTunes arī mierīgi spēlējas uz PC.

  Es vispār uzskatu, ka nākotnē datoriem būs nepieciešams tikai viens pieslēgums – SUPERĀTRS coutry wide WiFi (tjipa WiMAX 2.0) 🙂 un viss saturs, izklaides, backupi utt notiks uz hostētiem serveriem.

  Nākotne ir MacBook Air v2.0 :)…

 15. es vēlējos (un joprojām vēlos) ērtu, ātru un praktisku datoru savām mājas vajadzībām: bilžu organizēšana un pamata editēšana, video satura iegādāšanās un skatīšanās, ērta interneta pārlūkošana, video failu pamata montēšana un DVD veidošana/raxtīšana…

  OS ir primārā platforma un galvenokārt nosaka kādas aplikācijas tu lietosi. MAC es vēlējos pateicoties iLife , kas man ievērojami atvieglotu fotogrāfiju pārvaldīšanu… kā arī tas, ka MAC OS ir savādāks līdz ar to jauns man.

  PAti operētājsistēma (MAC vs Windows) principā NEKO atšķirīgu nedara… jo principā lietotājam tiešā veidā NEKO nedod. Lietotājam ērtumu un funkcijas dod aplikācijas, kas jebkurā gadījumā ir jāiegādājas, jākačā atsevišķi.

  Ja man nebūtu komplektā Windows, tad es uz PC uzliktu Linux un tieši tādā pat veidā mēģinātu sameklēt tās aplikācijas, kas nodrošinātu man vajadzīgās lietas.

  PS
  atcerējos, ksa vēl MAC OS bija tāds, kas man patika – TimeMaschine. 🙂 Bet nu no tā nāksies atteikties.
  Kāds nezina kādu labu un efektīvu (taupīgu pret storage) backup softu?

 16. Njā, es nopirku lenovo v200 un **** ***** kā nožēloju. Plastmasas sūds. Ir ņiprs un ar visām nepieciešajām fīčām, bet tā kvalitāte… ****. PLASTMASAS korpuss sāka plaisāt jau pašā sākumā, drīz robs stūrī būs “izplausājis”. Vēl, ja netiek turēts dators pie lādētāja, viņš vienkārši SĪC. Sīc ****, un tas nav nekāds rūpnīcas defekts, tas ir V200tajiem defaultā. Nedaudz ielēju alkoholu klavišā un poga izbeidza strādāt. Vārdu sakot nenostrādāts plastmasas sūds ir mans lenovo. Domāju: “vai nu tā būs, kā saka, ka no IBM kvalitātes lenovo nekā nav palicis”, bet ***** un izrādījās, ka bija patiesība.

  [komentārs Labots by Vigants] Piedod, bet rupjības aizstāju ar zvaigznītēm… dēļ cieņas pret citiem lasītājiem.

 17. N.R. – “kņigu ņečital mņeņije imeju”?
  MacBookPro – 2007 gadā atzīts par labāko laptopu, lai darbinātu Windows Vista.

  Vigants:
  “PAti operētājsistēma (MAC vs Windows) principā NEKO atšķirīgu nedara… jo principā lietotājam tiešā veidā NEKO nedod. Lietotājam ērtumu un funkcijas dod aplikācijas, kas jebkurā gadījumā ir jāiegādājas, jākačā atsevišķi.”

  Tu te apgalvo kaut ko dīvainu.
  Kā OSX lietotājs ar 1g pieredzi un Windows lietotājs ar ~15g pieredzi (sākot ar 3.1 uz 80286) varu apgalvot, ka tavs apgalvojums ir pilnīgas muļķības un pats tu nonāc pretrunā ar sevi.
  1.Gan Windows gan OSX ir pilns ar aplikācijām, kas nav ne jāpērk ne jākačā atsevišķi
  2.OS diktē to, kā (cik ātri un stabili) strādā aplikācijas – slikta aplikācija = slikts experience strādājot ar to aplikāciju; slikta OS = slikts experience strādājot ar visām aplikācijām.

 18. User: piekrītu par to, ka ir daudz OS iebūvētās aplikācijas… tieši tādēļ šobrīd meklēju Windowiskas alternatīvas … vēlams kvalitatīvas un par nelielu maksu vai par brīvu.

  Bet nu vai tu piekrīti, ka MACi ir ievērojami dārgāki pie līdzīgas performanceS?

 19. MACi tiešām ir dārgāki pie līdzīgas CPU performances, bet šāds salīdzinājums ir nevietā – apmēram tas pats, kas visu pārtiku mērīt kalorijās un teikt, ka jā – makaroni ar kečupu ir lētāki par lasīti ar svaigiem dārzeņiem. Tā nevar salīdzināt pat Windows kompjus, kur nu vēl Pc ar Macu.

 20. Vigants:
  Nepiekrītu, ka ievērojami un nepiekrītu, ka visi, lūk kāpēc:
  – kad iznāca šībrīža Mac Pro modelis, bija apskats par to, kas tur iekšā un bija sarēķināts, ka lētāk ir nopirkt Mac Pro nekā detaļas ar tādu pašu vai salīdzināmu jaudu un salikt pašam (un tas nozīimē DAUDZ lētāk nekā nopirkt saliktu no cita ražotāja, kas ražo tādus monstrus).
  – kad iznāca 1. MacBook Air arī tika veikts salīdzinājums un rezultāts bija tāds, ka tas ir apmēram pa vidu – bija gan nedaudz dārgāki gan nedaudz lētāki modeļi šai kategorijā ar līdzīgām fīčām; šībrīža Macbook Air nebrīnītos, ka uzvar price-performance savā kategorijā pateicoties Nvidia čipsetam.
  – mac mini pat īsti nav konkurenta – visi tā form factor + jaudas galda datori ir dārgāki par to; mac mini nav arī nettop, bet normāls darba dators, ja neesi dizaineris vai video/music editor
  .. salīdzinājumu var turpināt, un papildināt ar progām, kuru vairums Windows lietotāju piratē, piemēram labs (perfekts) antivīruss, ar to, ka Vista uz datora ar tiem pašiem speciem ir lēnāka (javien neesi baigais hakeris un neesi visu sakonfigurējis tā, ka lido), tāpēc nav gluži adekvāti salīdzināt spec-to-spec utt.

  Principā tas ir mīts, jo ir arī ne-Apple datori, kas maksā tikpat daudz un vairāk (Sony Vaio krutākie, Alienware, Eizo monitori, etc) un tādēļ teikt, ka Apple ir viennozīmīgi dārgāks ir melot.

  No pieredzes varu teikt, ka lielākā problēma kāpēc tik maz cilvēku lieto Apple un pat Linux ir tieši šie mīti – dārdzība, “nestrādās manas progas”, “tikai priekš geekiem/gejiem/whatnot”.
  Kā izteicās viena Web-slavenība – galvenā atšķirība starp PC zealotu un Mac evanģēlistu ir tā, ka viens no viņiem tikai domā, ka kaut ko zina par otru. 😉

 21. User:
  – Man patīk MAC softi un (Edux man neļaus samelot) biju 2 klikšķu attālumā no iMAC 24″ iegādes.
  – Es pie izmaksām softu nerēķinu, jo softam naudu netērēšu… vai arī tērēšu ļoti nedaudz (dažu desmitu usd apmērā)… vienīgi uzskatu, ka ērtāk ir iekļautais iLife.
  – MAC korpuss ir izturīgāks un man personīgi patiešām simpatizē… par to esmu gatavs 50…100 Ls maksāt vairāk…
  – Vienīgais portatīvais MAC ar izšķirtspēju vismaz 1200 x 1000 ir MAC book pro 17″ … un viņš maksā vēl dārgāk.
  – MAC biju izmeģinājis vairākas reizes (Gan veikalos vairākas reizes pa pusstundai padarbojies)
  – vairākiem kolēģiem ir MAC un viņi noteikti bija par MAC sajūsmā… kolēģu “arsenālā” ir iMAC G4 (tas ar krāsaino korpusu), MacBook Pro 17″, MAC mini, MAC Pro (ne gluži jauns) un Iepriekšējās paaudzes iMAC… Tāpat mums darbā no ~20 manā stāvā esošajiem darbiniekiem veseli 5 ir iPhone lietotāji… 🙂

  Lietas, no kurām man būtu jāatsakās pārejot uz MAC:
  – Man ir programma MS Money 2002 (veca bet legāla versija), ko gribētos turpināt lietot… bet nu būtu gatavs arī kompromisiem (migrēt uz kādu MAC programu ar līdzīgu pamata funkcionalitāti – mājas grāmatvedība, plānošana un reportings)

  Ja tu man iedotu MacBookro 17″ ar līdzīgiem tehniskajiem parametriem, tad es ar tevi labprāt mainītos. 🙂 Bet MacBook Pro ar līdzīgiem tehniskajiem parametriem maksā 2x dārgāk… diemžēl tā ir realitāte…

 22. 🙂 Neļaušu tev sameloties – tu patiešām esi MAC fans, par to man šaubas nav radušās nevienu brīdi.

  Domāju, ka virsroku šoreidz tavā izvēlē ņēma racionāla naudas izdošāna ģimene (maja) vs. MAC 🙂

 23. Bļins… Lenovo šo 9 mēnešu laikā man ir atriebies par manām šaubām. 2 reizes bija servisā pie kam otro reizi nācās mainīt mātes plati, kas savukārt bija jāgaida veselus 2 nēnešus…. un šobrīd pēc remonta atklājās ka nestrādā SD karšu lasītājs un audio kartei ir kaut kāds mistisks trokšņu fons.

  Man pacietība iet uz beigām… varbūt tomēr vajadzēja MAC?

 24. Principā, ilgtermiņā Apple ir daudz priekšrocības. Mac kastes dzelži ir maksimāli pieskaņoti viens otram. Tur tiešām ir garantija, ka nebūs ne mistiski foni, ne citi gļuki. Nav nekad problēmas ar papildus draiveriem (protams ja nekarina visādus kreisos draņķus). Pats savus draiverus viņš perfekti sameklē un saliek kur un kā vajag. Īsi sakot, dzelžu ziņā viss ir kā pa notīm. OS ir radīta tieši stabilam darbam un ērtai lietošanai, nevis ar apšaubāmas lietderības smukumiņiem un ekstru fīčām, kas lieki noslogo sistēmas resursu, kā tas ir W-Vista un W-7 ar saviem AERO efektiem. Un Mac OS X nepastāv problēmas ar visādiem vīrusiem, kuru apkarošanai Tev arī būs jātērē laiks, nauda un sistēmas resursi.
  Galu galā, ja gribi labu PC kasti, tad salasi pats to pa sastāvdaļām. Internetā izvēlies dzelžus, pēc to aprakstiem pārbaudi saderību, un pasūti. Pēc tam mājās ņem skūvgriezi un liec kopā pats savu megaPC. Starp citu, es savējo pats pielasiju un saskrūvēju.Rullē jau vairāk, nekā trīs gadus un nav ne vaina. Pēc tāda principa liekās kopā visi PC. Atšķirība tikai kur to dara: kantorī vai mājās.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.