Aprēķins: nav izdevīgi iet pēc piena uz tālāko veikalu!

Vienu dienu sev uzdevu jautājumu, vai ir izdevīgi iet pēc 1 piena pakas uz tālāko veikalu?

Atbilde: Nav izdevīgi!

Aprēķins: (Attālums līdz tālākajam veikalam metros – attālums līdz tuvākajam veikalam metros)/(1000 metri * (iešanas ātrums kmh)) * stundas izmaksas * 2 (jo jānāk arī atpakaļ)

Izejas dati:

 • Piena cenas starpība 10 santīmi.
 • Attālums līdz tuvākajam veikalam: 50 metri
 • Attālums līdz tālajam veikalam: 200 metri
 • Iešanas ātrums: 10 Km/h
 • Stundas izmaksas – 4 LVL (saskaņā ar noapaļotiem vidējiem LV iedzīvotāja ienākumiem stundā)… šis ir tas lielums kuru var uzskatīt par stundas cenu Latvijā, jo neejot uz tālo veikalu teorētiski Jūs varat tajā laikā nopelnīt vidēji 4 latus (vidējo algu valstī)

(200 – 50)/(1000 * 10) * 4 *2 = 0,150 Km / 10 kmh * 4 LVL *2 = iešana izmaksā 0,12 LVL jeb 20% vairāk salīdzinot ar piena cenas starpību (0,10 LVL).

Secinājums: vidējam latvietim nav izdevīgi iet uz 150 metrus attālāko veikalu pēc piena pakas, lai ietaupītu 10 santīmus.

Jāatzīst, ka ikviena cilvēka stundas izmaksas variē un arī parasti papildus tiek nopirkts vēl citi produkti, taču, manuprāt, tas gan ir jau cits uzdevums… Lai saņemtu atbildi – ielieciet formulā savas izmaksas un attālumus līdz veikalam.

Šajā aprēķinā netiek ņemti vērā tādi papildus izdevumi kā patērētās kalorijas (un izmaksas to atjaunošanai), nolietotie apavi un apģērbs, kā arī ieguvumi no pastaigas. 🙂

24 thoughts on “Aprēķins: nav izdevīgi iet pēc piena uz tālāko veikalu!

 1. Vigant pasaki man, kur eksistē tāda lieta, kā stundas ieņēmumi 4 LVL par sēdēšanu dzīvoklī? Nevienam taču netiek maksāts par to ka viņš no darba brīvajā laikā kaut ko dara vai nedara.

  Tavs aprēķins būtu pareizs, ja tu ietu uz bodi darba laikā un darba devējs to uzzinādams tev atvilktu no algas 4 LVL par katru kavēto stundā. Bet ja tu tajā laikā būtu dirnējis pie TV tu nopelnītu 0 LVL un patērējot laiku aizejot uz bodi tu arī zaudētu 0 LVL.

  Tātad (200 – 50)/(1000 * 10) * 0 *2 = 0,150 Km / 10 kmh * 4 LVL *2 = iešana izmaksā 0 LVL un ir izdevīgi iet pēc piena, ja patērētās kalorijas neņem vērā, lai gan tieši šīs būtu tavas izmaksas, kas variētu 0 LVL neejam nekur un teiksim 0.05 LVL ja nooejam 150 m.

  Te vajadzētu atcerēties, ka tie aprēķini par izdevīgumu neizdevīgumu, kas attiecas uz uzņēmumu nevienmēr 1:1 ir pārnesami uz privātpersonas izmaksu aprēķiniem.

 2. Principā cilvēkam ir vajadzīga arī pastaiga un tas ir liels pluss, ja dienā nesanāk daudz staigāt, bet sēdēt pie kompja. Bet ne par to.
  Es visādi domāju un nesapratu to kāpēc pasākumam 1000*10 (metri un ātrums) ir liekami iekavās, sarežģījot īpašo, nekam nederīgo formulu?

 3. Jautājums.

  Kur Tu dabūji datus par 4ls/h par vidējo latvieti? Stipri stipri šaubos, ka vidējais latvietis pelna ~792ls/mēn ((4*8)*22) drīzāk, tie ir kādi 2-2,50ls/h.
  2006. gadā bija tikai 250ls/men(1,5ls/h) pieņemu ka summa ir augusi, bet ne jau 3x. 😉 (dati no csb.lv

 4. Man jau liekas ka šāda tipa analīzes ir OK, tikai neliels sīkums- cilvēka vidējais ātrums ar ko tas iet ir ap 5km/h (to māca pat pamatskolā http://www.bellaonline.com/articles/art20257.asp)

  Bet tiem kas saka mans brīvais laiks maksā 0Ls, kamēr tev ir daudz brīvā laika tā arī ir. kad ienākumi ir samērā lieli, bet brīvā laika maz, tad arī katra liekā brīvā stunda tiek rēķināta kā izmaksas.

  Ja jau būvējies, tad nākamie aprēķini varētu būt:
  1. vai izdevīgāk zemes darbus veikt ar lāpstu vai noīrēt minitraktoru
  2. pie kāda ienākumu līmeņa izdevīgāk darbā paņemt bezalgas atvaļinājumu un veikt būvdarbus pašam
  3. tāmes atškirība no faktiskajiem izdevumiem, galvenās atškirības pozīcijas un ietekme %
  4. galvenās būvniecības pozīcijas un to proporcija kopējos izdevumos

  P.S. cik ir 1,6milj.Ls uz 80000 cilvēkiem – 20 vai 2? 😀

 5. Vigant – atļaušos piezīmēt ka vidusmēra cilvēka iešanas ātrums ir 7 km/h pēc fizikas tabulas manā laicīgi iegādātajā 12. klases mācību grāmatā 🙂 Es ieteiktu aprēķinos izmantot minimālo algu, tas savā veidā atsvērtu atšķirību starp vidējo algu starp strādājošajiem valstī un bērniem kam visbiežāk tiek piespriests doties uz veikalu pēc vienas vienīgas piena pakas 😀

  Kārli – kā no izteksmes (4*8)*22 var izdabūt 792LVL? 😀 😀 😀
  4*8=32 LVL
  32*22=704 LVL 😛 man nu ne kādies nesanāk 792 LVL

 6. Es sēžu un brīnos :O dikti gudri sarakstīts. Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien vairāk un vairāk ļaujos slinkuma valdzinājumam vienkārši izvēlos pienu uzturā nelietot 🙂 Bet vispār, vienas pakas vietā pāno iepirkt vairākas, droši ka gājiens uz tālāko veikalu atmaksāsies

 7. Ari nedomaju 😀 ka cilvekam vidusmera alga ir ap 4 ls h…nuu varbut vidusmera augsgalam 🙂
  Shodien piedalijos ieshanas sacencbas…5,5 km distanci veicu 51 min 21 s 🙂 nez…vai vidusmera cilveks iet varen atri (dabuju pasvist tempa del) 🙂

 8. Paštukoju par šo tēmu un konstatēju, ka man ir biznesa piedāvājums.
  Varu pelnītāju vietā staigāt, arī iet 8h / dienā (40h/ned) pārgājienos pa Latviju un pat tuvējām kaimiņvalstīm par 3,50Ls/h. Minimālais apjoms 1 stunda. Nodokļu nomaksa neinteresē.
  No manis godprātīga attieksme pret darbu – staigāšu kārtīgi un akurāti, no jums – laicīgs pārskaitījums uz manu kontu.

  Interesentus, kuri var pieteikties e-pastā un pa tel, apkalpošu rindas kārtībā.

  p.s. varu piedāvāt arī braukšanu ar velo un airēšanu.

 9. kā jau tu ievēroji, tad raksts tapis nu jau gadu atpakaļ, kad Latvijā bija vēl pieaugošs optimisms un ekonomika bija tieši augstākajā punktā ar tendenci lēnām samazināties… tagad jau pilnas ielas ar staigātajiem un arī cenas ir ievērojami samazinājušās tai skaitā visi veikali piekopj atlaides… 🙂
  Man, piemēram, pieaudzis arī piena patēriņš līdz 10 pakām piena 2x nedēļā… 🙂 Laikam jau vajadzetu pārrēķināt un aktualizēt. 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.