2008 gadā 13% inflācija?

Šodien tika izplatīts viens spēcīgs dokuments Latvijas Konverģences programma 2007-2010 kur aprakstīta Latvijas ekonomikas iespējamā attīstība tuvākajos 3 gados. Es cītīgi izlasīju minēto papīru (Paraksta pats Ekonomikas ministrs Spurdziņš). Labi uzrakstīts:

Citāts:

Valdības ekonomiskās stratēģijas mērķis ir nodrošināt iedzīvotāju labklājības līmeņa pieaugumu, pārskatāmā periodā panākot konverģenci ar ES vidējo līmeni.

Mani personīgi satrauc 32. lpp 10. un 11. tabulā dotie inflācijas cipari.

Pēc bāzes scenārija 2008. gadā vidējā inflācija būs 12.5%, bet pēc pesimistiskā scenārija 13%. Man tas satrauc, jo tik būtisks cenu pieaugums daudziem var izrādīties nepanesams.

Būtiskā lieta ir pensiju noguldījums Latvijas komercbankās. teorētiski uz šī gada beigām bankās gulēs 150 milj latu, taču pēc 3 gadiem (2010 gada beigās) tie būs jau 1.1 miljards latu. Tā ir milzīga summa… un tā kā šodien Hansabanka var lepoties ar vairāk kā pusi no iemaksām, tad 2010 gadā Hansabankā būs vairāk kā pusmiljards mūsu naudas…

Vēl viena interesanta lieta ir akcīzes cena cigaretēm… labi, ka es nesmēķēju, principā cigaretes būs ekskluzīva lieta un 2009. gadā maksās 2x vairāk kā šodien.

Vecuma struktūra. uzskatāmības pēc arī ieliku sevi šodien un sevi 2050. gadā. (klikšķini uz bildes lai palielinātu)

Pēc minētās bildes redzams (un arī dokumentā lasāms, ka Latvijā 2050 gadā būs 2x vairāk pensionāru uz vienu strādājošo nekā šodien. (!) 2050. gadā Latvijā būs tikai 1,87 miljoni iedzīvotāju… vot tā… mēs izmirstam ļoti strauji…

Ko no tā visa var secināt:

1. 205o. gadā veselības aprūpes sistēma būs būtiski jaudīgāka, jo būs daudz vecu cilvēku. Ja gribi, lai tavam tikko dzimušajam bērnam ir garantēta karjera – lai iet studēt par ķirurgu vai kādu citu krutu ārstu… tas noteikti būs vajadzīgs.

2. Par savu pensiju jādomā mums (2x gadniekiem) pašiem veidojot uzkrājumus… jo tad nebūs neviena kas mūs uztur. Viva la 3. pensiju līmenis, apraktais zelts un visādi citādi droši uzkrājumi vecumdienām.

3. Telpa nepaliek tukša un visticamākais pie mums parādīsies palīdzīgas darba rokas no ārzemēm. īpaši aktuāli tas varētu kļūt pēc gadiem desmit, kad pēdējo 10 gadu zemā dzimstība atsauksies un katastrofālu jauno profesionāļu trūkumu… 😦

4. pīpēt ir un būs ļoooti dārgi.

5. Jāprasa algas pielikums vismaz 20%… šī gada 10…12% inflācija kā arī jau nākamā gada plānotie 13%

Vot… izlasi tu arī un pakomentē, ko domā!

Papildināts 15.janvārī, 2009. gadā:

Pēc Latvijas Bankas datiem 2008. gada faktiskā gada inflācija bija 15,4%, kas ir ievērojami augstāk, kā banka bija plānojusi.

7 thoughts on “2008 gadā 13% inflācija?

 1. Vot…pakomentēšu 🙂 1) fufelis visi tie papīri, saraksta un tāpat pēc tam paši valstvīri pēc tiem nevadās. Un ES vidējais līmenis izskatās vienkārši pēc tā, ka cenas mums būs ojojoj un novecojusi sabiedrība. Viss.
  2) ja tāda inflācija, tad vairs nav svarīgi 12,5 vai 13%, tāpat skaidrs, ka sūdīgi. Strādājošiem tad vēl tā – ej meklē labāk apmaksātu darbu vai prasi algas pielikumu, bet ko lai dara pensionāri??? Tiem taču pensijas nepārskata reizi pusgadā un pielikumu inflācija sen ir apēdusi.
  3) Palīdzīgas darba rokas jau tagad parādās, lai gan daudzi mūsu ļautiņi ir vienkārši par slinku lai savas pakaļas kustinātu. Viņi labāk sēdēs mājās ar bezdarbnieku pabalstu vai Īrijā sēnes lasīs, nekā šeit ies kādā ražošanas uzņēmumā strādāt (un nav nemaz algas tik zemas, vairs nav, tā ka nav ko bļaustīties).
  4) Ja visi tagad prasīs algas pielikumu 20% (īstenībā būtu jāprasa vismaz 30%, lai nosegtu šī un nākamā gada inflāciju + pašiem kaut kas pa virsu atliktu), tad visām precēm un pakalpojumiem cenas aizies pa spirāli uz augšu. Ja valsts nepaceltu akcīzes nodokli, gāzes un elektrības cenas, tad arī inflācija tā netrakotu, darbiniekiem nebūtu jāpieprasa algas pielikums un uzņēmumiem nebūtu tādos tempos jāceļ cenas. Starp citu, kāpēc tad izdomāja alkoholam akcīzi necelt? Ar ko tad alkohols ir labāks par cigaretēm? Ja jau ceļ, tad ceļ visam.

  • njaa…. šodien lasot to dokumentu ir skaidrs, ka Politiķi savu darbību vēl tad balstīja uz ļoti neprecīzu nākotnes skatu.
   Piemēram – Punkts 2.2 1. tabula.
   2009 gadā bija plānots IKP pieaugums 7% apmērā, bet mēs dabūsim -20%
   Tas pats ar pārējiem faktoriem – ir reāli krities patēriņš, ir reāli krities sabiedriskais patēriņš (valsts tēriņi)…
   Tajā dokumentā nebija pieminēts (neredzēja) nedz nekustamā īpašuma burbuli, nedz finanšu kredītēšanas burbuli nedz budžeta ienākumu scenārijus abu šo burbuļu plīšanas gadījumā!
   Realitāte ir skarba un mēs piedzīvojam ievērojamas korekcijas… vispār mēs piedzīvojam fantastisku ekonomisko mācībstundu, ppēc kuras mēs visi baidīsimies no ekonomiskās eiforijas un katru lieko latu uzkrāsim nelabiem laikeim.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.